Star Wars İnceleme-Kısım 1

George Lucas kimdir?

Öncelikle bu soruyla başlamak istiyorum. George Lucas, “Star Wars” evreninin kurucusudur. Bütün karakterleri George Lucas yaratmıştır. Şüphesiz Star Wars’ın yapımında en büyük emeği geçen kişidir kendisi. O olmasaydı Star Wars denen bir şey yoktu şu anda.

Star Wars’taki En Çok Karıştırılan Olay Nedir ?

Diğer çoğu filmin aksine Star Wars’un ilk çıkan filmi 4. filmdir. Nasıl mı? Hemen anlatayım. Star Wars filmleri üçleme halinde çıkar. İlk üçleme (Orijinal Üçleme) 1977-1980-1983 yıllarında çıkmıştır. 1999 yılına gelindiğinde George Lucas, Darth Vader’ın hikayesinin anlatılmasını istemiştir. Bu sayede Öncül Üçleme ortaya çıkmıştır. Darth Vader’ın hikayesi, ilk çıkan filmin öncesini anlattığı için Öncül Üçleme’ye 1-2-3 denilmiştir. İlk çıkan filmler ise 4-5-6 adını almıştır.

Sence Hangi Sırayla İzlemeliyim Filmleri?

Eğer Luke Skywalker ve Darth Vader arasındaki bağlantıyı bilmiyorsanız 4-5-6-1-2-3-7 şeklinde izlemenizi tavsiye ederim. Ama eğer bu bağlantıyı biliyorsanız 1-2-3-4-5-6-7 şeklinde izlemenizi öneririm. Çünkü asıl olay bu bağlantıda bitiyor.

 

Peki Sana Göre En İyi Filmden En Kötü Filme Sıralaması Nedir ?

Bence bu sıralama şu şekilde olmalı: 3-5-6-4-7-2-1. Bana göre birinci film, diğer filmlerin altında kaldı. İkinci film ise bir şaheser olmasa da izlenir. Ancak üçüncü film bence bu serinin en efsane filmidir. Dördüncü ve altıncı filmi eşit tutsam da, beşinci film bu iki filme kıyasla daha başarılı bir film olmuş.

Star Wars’un Müzikleri Neden Bu Kadar Meşhur?

Bunun nedeni Star Wars’un müziklerinin Star Wars’a özel olması ve John Williams gibi efsane bir adamın eseri olmasıdır. Bence müzikler açısından en iyi film olabilir.

Star Wars’u Bu Kadar Ünlü Yapan Olay Sence Nedir?

Bence en önemli unsurlarından bir tanesi müzikleri, ve kendine has jeneriğidir. Bunun dışında karakter tasarımını çok beğeniyorum. Çünkü çoğu yaratık, bilgisayardan değil de kostüm olarak canlandırılıyor.

Yavaştan filmler hakkındaki görüşlerime geçelim. Bu sıralamayı 4-5-6-1-2-3-7 şekline yapacağım.

darth_vader_and_obi-wan_old_ben_kenobiStar Wars IV – Yeni Bir Umut

SPOILERSIZ

Evet, Star Wars’un ilk filmi… Bir efsanenin başladığı film. Öncelikle bu filmin konusundan bahsedeyim. İmparatorluk, yeni bir uzay istasyonu inşa etmiştir. Bu istasyonun planları Asiler tarafından ele geçirilmiştir ve Prenses Leia’ya yollanmıştır. Onun görevi bu planları Asi Üssüne başarılı bir şekilde göndermektir. Bana kalırsa bu film Star Wars’a giriş filmi olarak adlandırılabilir. Asıl olay 5. filmde başlıyor. Zaten Orijinal Üçleme’de Luke Skywalker’ın gelişimini görüyoruz. Kendisi amcası ve yengesiyle Tatooine adlı gezegende yaşıyor. Ama başına geleceklerinden haberdar değil…

SPOILERLI!!! (EĞER FİLMİ İZLEMEDİYSENİZ BURAYI OKUMANIZI TAVSİYE ETMİYORUM)

Uzun zaman önce çok çok uzak bir galakside… Bu sözü ilk defa bu filmde duyduk. Filme aksiyonla başlıyoruz. Asilerin gemisine saldırılıyor. Prenses Leia, yakalanacağını anlayıp planları R2-D2 droidinin içine saklıyor ve bir kapsül içinde Tatooine adlı gezegene gönderiyor. R2-D2’nun görevi bu planları Obi-Wan Kenobi’ye göndermektir. Yanında ayrılmaz ikilisi C-3PO da vardır tabii ki. Ancak Tatooine’de Jawalar tarafından yakalanıyorlar. Jawalar bu droidleri Luke’un amcası Owen’a satıyor. Ve olay bu andan itibaren başlıyor işte. Bundan sonra Luke, R2-D2’yu kovalarken kendisini Obi-Wan’ın yanında bulur. Obi-Wan ona babasının ışın kılıcını verir ve ona nasıl öldüğü anlatır. Tabii ki yalan söylüyor. Ama 5. Bölümü izlemeyen varsa daha sırası değil bunu söylemenin. Luke eve döndüğünde amcasının ve yengesinin öldüğünü öğrenir. Luke, o andan itibaren bir jedi olmaya karar verir. Obi-Wan’a söylediği cümle tam olarak şöyledir: “Seninle birlikte Alderaan’a gitmeme izin ver. Buranın artık benim için bir değeri yok. Gücün yollarını öğrenip babam gibi bir jedi olmak istiyorum…” Bence bu söz en efsane repliklerden. Han Solo ve Chewbacca ile Alderaan’a yola çıkarlar. Ancak Alderaan’ın yeni uzay istasyonu Ölüm Yıldızı tarafından yok edildiğini bilmiyorlardır. Ölüm Yıldızı’nın çekim kuvvetine yakalanırlar. Prenses Leia’yı kurtarırlar ancak bir kayıp verirler orada. Kim mi? OBI-WAN KENOBI. Star Wars’ta en garip bulduğum ölümdür bu. Ve en sevdiğim de… Bence bu filmin en iyi sahnesi Obi-Wan’ın öldüğü sahnedir. Yavin IV yani Asi Üssüne geri dönerler ve savaş hazırlıklarına başlanır. Asi pilotları, X-Wing uçaklarıyla Ölüm Yıldızı’na saldırır. Bir anda bir efsane replik daha : “Gücü kullan Luke. Bırak gitsin Luke. Luke güven bana…” Luke hedef alma cihazını kapatır ve gücü kullanarak Ölüm Yıldızı’nı yok eder. Ve bu filmdeki son efsane replik: “Güç seninle olacak, her zaman…”

i-am-your-father_cfc92651Star Wars V – İmparator

SPOILERSIZ

Bana göre, bu film Star Wars’un en iyi ikinci filmidir. Bunun sebebi ise karakter derinlikli bir film olması. Ve tabi ki içinde Star Wars’un en efsane sahnesini bulunduruyor olması. Konusunu söyleyim size. Asiler yeni bir gezegene yerleşmişlerdir: Hoth Gezegeni. Ancak imparatorluk bu gezegeni keşfeder ve asilere saldırır. Asiler de bu gezegenden bir an evvel ayrılmak zorundadır. Ancak Han Solo’nun Tatooine’e dönmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise borcu olan Jabba The Hutt üstüne para koymuştur ve ödül avcıları onun peşindedir. Ama ondan önce Prenses Leia’yı buluşma noktasına götürmesi lazım. Bunlar olurken Luke da Dagobah Sistemi’nde Yoda tarafından jedi eğitimi alıyordur…

SPOILERLI (EĞER FİLMİ İZLEMEDİYSENİZ BURAYI OKUMANIZI TAVSİYE ETMİYORUM)

İmparatorluk, Hoth Gezegenindeki asilere saldırır… Han Solo, Leia’yı Milenyum Şahini’ne bindirerek buluşma noktasına götürmeye çalışıyordur. Ancak İmparatorluk onları takip ediyordur. Luke ise Dagobah Sistemi’nde Yoda tarafından eğitim görüyordur o sırada. Han, eski arkadaşının gezegeni olan Bespin’e kaçmayı uygun görmüştür. Ancak Lando onlara ihanet eder ve İmparatorluğun tuzağına çeker. Ancak İmparatorluğun amacı farklıdır. Darth Vader, Luke’a bir tuzak kurmuştur. Luke’un buraya gelmesini sağlayacaktı ve onu karbonla donduracaktı. Luke, Han ve Leia’nın tehlikede olduğunu sezer ve Bespin’e gider. EFSANE YAKLAŞIYOR… Vader, karbon dondurmanın çalışıp çalışmadığını kontrol etmek ister ve Han Solo üstünde denerler. Ama bu sırada bir efsane replik daha vardır: Leia, Han Solo’ya “Seni seviyorum.” der ve Han Solo da “Biliyorum.” Der. İkisi de birbirini seviyordur ama ayrı düşmüşlerdir. Çünkü Han Solo karbonla dondurulmuştu ama yaşıyordu. Onu Jabba’ya gönderirler. Ve Luke Bespin’de…. Hayatının şokunu yaşamak üzeredir. Bir anda Vader’ın: “Hayır, senin baban benim.” demesiyle şoka girer. Babası olduğunu inkar eder ama doğru olduğunu biliyordu. Hisleri ona bunu söylüyordu. Vader, Luke’u karanlık tarafa çekmeye çalışır. Luke’un kaçış yolu yoktu ama bir anda kendisini boşluğa bırakmıştı. Karanlık tarafa asla geçmeyecekti. Şans eseri hayatta kalır ve Leia’yı güç ile çağırmaya çalışır. Leia’da da güç yoğundur. Çünkü……… Olmaz, 6. Bölüm spoilerı veremem burada. Luke’un yerini sezer ve onu gemiye alır. Lando ve Chewie, Han Solo’yu aramaya çıkar ve o sırada, arkada benim en çok sevdiğim müziklerden biri çalar. Böylece efsane bir film burada sona erer.

maxresdefault

Star Wars VI – Jedi’ın Dönüşü

SPOILERSIZ

Orijinal Üçlemenin son filmi… Olaylar sonlanıyor. Karbona dönüşen Han Solo’yu kurtarmak için Tatooine’e gidiyorlar. Bir yandan da “İkinci Ölüm Yıldızı” yapılmaktadır. Bu istasyonu yok etmek gerekmektedir. Bu sırada Luke ise babasını hala aydınlığa çekebileceğine inanmaktadır. Şunu söylemek istiyorum. Bu film diğerlerine göre daha fazla yaratık içeriyor. Özellikle de Tatooine sahnesi. “Jedi Rocks” şarkısı da çok saçma geliyor bana. Onun dışında sonunu çok sevdiğimi söyleyebilirim…

SPOILERLI (EĞER FİLMİ İZLEMEDİYSENİZ BURAYI OKUMANIZI TAVSİYE ETMİYORUM)

Bu filmin başını değil de sonlarını daha çok seviyorum. Evet, Han Solo”nun kurtarılması gerekiyordu ama daha iyi olabilirdi Tatooine sahnesi. Onun dışında Luke yeni bir ışın kılıcı yapıyor kendisine. Normalde silinmiş sahnelerde ışın kılıcını nasıl yaptığını gösteriyor ama burayı neden filmden çıkardılar anlamadım. Yoda’nın da öldüğünü görüyoruz. Luke’un son jedi olması için Yoda’nın ölmesi mantıklıydı. Ancak ben Yoda’yı “Orijinal Üçleme”de ışın kılıcı kullanırken görmek isterdim. Ölmeden önce Darth Vader’ın, Luke’un babası olduğunu doğruluyor ve bir Skywalker olduğunu söylüyor. Luke da hisleriyle bunun Leia olduğunu anlıyor. Luke bunu Leia’ya açıkladıktan sonra Darth Vader ile yüzleşeceğini söyleyip gidiyor. Vader’ın onu İmparator Palpatine’e götürmeyeceğini hissediyordu. Ancak bunu yaptı. Luke’u İmparator’a götürdü. O anda Vader’ın aydınlığa dönmeyeceğini anlamıştım. Ancak yanılmışım. Palpatine, Luke’u “Force Lightning” (Güç Yıldırımı) dediğimiz olayla öldüresi derece kızartırken Vader, “O benim oğlum! Napıyorsun ona!” diyip asansör boşluğuna atıyor Palpatine’i. Ondan sonra oğlunun ellerinde can veriyor. Bir diğer konuşmak istediğim kısım ise “Ewok’lar”… Çoğu kişi bu sevimli yaratıkları saçma buluyor. Ben de çok sevmiyorum ama saçma olduklarını söyleyemem. 5. Filmin nostalji kısmını da sevdim. Han Solo, Leia’ya “Seni seviyorum.” diyor ve Leia da “Biliyorum.” diyor. Genellikle filmi sevdim ama başı daha iyi olabilirmiş…

 

Devamı bir sonraki ay…

(Visited 199 times, 1 visits today)