Sporun Önemi ve Basketbol

Spor insanların hayatında önemli bir rol oynar.Spor insanları fit yaparken sağlıklı yaşama da kapı açar. Spor kendi içinde birtakım branşlara ayrılır. Bunlardan en ünlüleri “futbol, basketbol, yüzme ve voleybol”dur. İnsanlar için spor branşlarının çok olması büyük bir avantajdır çünkü tüm insanların zevki farklıdır, kimilerimiz futbol oynamayı severken kimilerimiz basketbol oynamayı sever. Sağlıklı bir yaşam için spor yapılması bir gerekliliktir ancak spora başlamadan önce sağlık kontrollerinin eksiksiz yapılması gerekir. Son yıllarda sporcular arasında rastlanılan ani kalp ölümlerine özellikle dikkat etmek gerekir. İlkokuldan başlanılarak çocuklarımıza düzenli spor alışkanlığı edindirilmesi ve çocukların düzenli olarak doktor kontrolünden geçilmesi yararlı olacaktır.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          

Basketbol

Basketbol, sporlar arasında en çok oynanan branşlardan biridir. Kanadalı öğretmen James Naismith tarafından 1891’de bulunmuştur. Naismith bu oyunu öğrencilerini soğuk geçen kış günlerinde eğlendirmek amacı ile yapmıştır. Dünyada ilk Springfield Genç Hıristiyan Erkekler Birliği’nde Türkiye’de ise Robert Kolej’de oynanmıştır. Bu oyun beşe beş oynanan, oynaması kadar izlemesi de eğlenceli olan bir oyundur. Bu oyunu oynamak için biraz alan, bir basketbol topu ve pota olması yeterli olacaktır. Basketbol 10 dakikalık 4 periyoddan oluşur.Takımlar 24 saniye içinde hücumu bitirmesi gerekir aksi takdirde top karşı takıma geçer. Puanlar oyuncunun pota ile olan mesafesine bağlıdır. Maç hava atışı ile başlar ve hava atışını alamayan takım 2. periyodda başlar. Şu an basketbolda en gelişmiş ülke Amerika olurken en gelişmiş lig ise Amerika’da olan NBA’dir. Birçok basketbol süperstarlarının olduğu ligi izlerken bile heyecanlanıyorsunuz. NBA maçları gece yayınlandığı için birçok basketbol sever NBA maçlarını seyredemiyor. NBA’in en son kazananı Cleveland Cavaliers’tır. NBA ALL-STAR ise tüm NBA yıldızlarının seçildiği çok keyifli bir yarıştır. Bu yarışlarda smaç, üçlük ve yetenek yarışması gibi yarışlar izleyebilirsiniz. En sonunda ise tüm NBA starlarının oynadığı bir maç izlemek mümkündür.

Kendi ligimize dönecek olursak ligimizin adı Spor Toto Basketbol Ligi’dir. 16 takım kupa için mücadele eder ve bu keyifli maçları herkes isterse izleyebilir çünkü maçlar 7-8 gibi oynanıyor. Ligimiz 13 Aralık 1996’da kurulmuştur. Her ligin olduğu gibi bizim ligimizin de all starı var. Ligimizin şampiyonu Fenerbahçe’dir. Ligimizin en başarılı takımı Anadolu Efes’tir. Anadolu Efes adlı başarılı takım toplam 13 kez bu kupayı kaldırmıştır.                                                                                                                                                                              BASKETBOL ile ilgili görsel sonucu

Kaynaklar

https://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa

 

 

(Visited 698 times, 1 visits today)