Tarihe Yön Verenler

Merhaba arkadaşlar. Bu ayki yazımda sizinle birlikte tarihe yön veren insanlara göz atalım istedim. İnsanoğlu dünyada var olduğundan beri sürekli üretiyor ya da yok ediyor. Bu eylemlerin sonuncunda da gelecek nesilleri etkileyen şeyler ortaya çıkıyor. Bu günkü yazımda hem yok ederek hem üreterek hem de mevcut olanı koruyarak tarihe yön veren insanlar kimlermiş gelin birlikte bakalım.

Adolf Hitler

adolf hitler ile ilgili görsel sonucu

Adolf Hitler 20 Nisan 1889 da Avusturya’nın Braunau am Inn denilen Almanya’ya oldukça yakın olan bir şehirde dünyaya gelmiştir. 1.Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın yenilgisiyle itilaf devletleri ittifak devletlerine çok ağır yaptırımda bulundu. Bu antlaşmalardan en ağırı Almanya’nınkiydi. Bu antlaşmaya Adolf Hitler önderliğinde karşı çıkan Alman halkı 2.Dünya Savaşı’nın başlamasına sebep olmuştur. Bu savaşta 6 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü düşünülmektedir. Tarihe kara leke olarak düşen bu savaşın sonucunda :

  1. Almanya, doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrıldı.
  2. ABD ve SSCB süper güç haline geldi.
  3. Hindistan, Pakistan, Mısır, Cezayir, Tunus ve Libya bağımsız oldu.
  4. Sömürgecilik hız kaybetti.
  5. Çin’de komünizm yayıldı.
  6. Türkiye’de çok partili hayat başladı.

Mohandas Karamchand Gandhi

 

Mohandas Karamchand Gandhi ile ilgili görsel sonucu

Hindistan’ın en bilge şairi ve yazarı olan Gandhi 1869-1948 yılları arasında yaşamıştır. Hindistan ve Hindistan Bağımsızlık Hareketi’nin siyasi ve ruhani lideridir. Gerçek ve kötülüğe karşı aktif ama şiddet unsuru içermeyen direniş ile ilgili olan Satyagraha felsefesinin öncüsüdür. “Uğrunda ölmeyi göze alacağım birçok dava var ama uğrunda öldüreceğim hiçbir dava yoktur.” sözüyle pasif direnişin öncülerinden biri olan Gandhi, Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasında önemli bir role sahiptir.

Martin Luther King Jr.

Dünya genelinde ırkçılık ve şiddet karşıtı olarak tanınan Martin Luther King Jr. Atlanta Georgia’da dünyaya geldi. Siyahi insanların Amerika’da çektikleri zulümden onları kurtarmış ve tarihe kahraman olarak geçmiştir. Martin Luther aynı zamanda papaz, insan hakları savunucusu ve bir yazardır.

Martin Luther King Jr. kimdir ile ilgili görsel sonucu

 

Bugün diyorum ki dostlarım, şu anın ve yarının getireceği güçlüklere ve engellemelere rağmen hala bir hayalim var benim. Amerikan Rüyası içinde derinden yer edinmiş bir hayal.

Bir hayalim var: Gün gelecek bu ulus, ayağa kalkıp kendi inancını gerçek anlamıyla yaşayacak; Şunu kendinden menkul bir gerçek kabul ederiz ki, bütün insanlar eşit yaratılmıştır.

Bir hayalim var: Gün gelecek eski kölelerin evlatlarıyla eski köle sahiplerinin evlatları, Georgia’nın kızıl tepelerinde kardeşlik sofrasına birlikte oturacaklar.

Bir hayalim var: Gün gelecek, adaletsizliğin ve eziyetin sıcağıyla bunalıp çölleşmiş olan Missisippi Eyaleti bile, bir özgürlük ve adalet vahasına dönüşecek.

Bir hayalim var: Gün gelecek dört küçük çocuğum, derilerinin rengine göre değil karakterlerine göre değerlendirildikleri bir ülkede yaşayacaklar.

Bugün bir hayalim var!

Bir rüyam var: Gün gelecek ahlaksız ırkçılarıyla, “müdahale etme” ve “etkisiz hale getirme” kelimelerini dilinden düşürmeyen valisiyle Alabama, işte tam orada Alabama’da, küçük siyah oğlanlar ve kızlar; küçük beyaz oğlanlar ve beyaz kızlarla el ele tutuşma şansına sahip olacaklar.

Bugün bir hayalim var!

Bir hayalim var: Gün gelecek her vadi yüceltilecek, her tepe ve her dağ alçaltılacak, engebeli alanlar engebesiz hale getirilecek ve eğri büğrü bölümler dümdüz olacak; Tanrı’nın zaferi ortaya çıkacak ve bütün bedenler bunu birlikte izleyecekler.

Nelson Mandela

nelson mandela ile ilgili görsel sonucu

Ömrünü Güney Afrika’da Irk ayrımcılığına karşı mücadele ederek geçiren Nelson Mandela, Güney Afrika’daki Tembu Kabilesi şefinin oğlu olarak 18 temmuz 1918 de dünyaya gelmiştir. Mandela, 1942’de  Witwaterstrand Üniversitesinden mezun olarak  Güney Afrika tarihin ilk siyahi avukatı olmuştur. Güney Afrika’da beyazların ırkçılığa karşı sürdürdüğü mücadele nedeniyle  5 ağustos 1962’de tutuklandı. Nelson Mandela hayatının 27 yılını ceza evlerinde geçirmiştir. 71 yaşında dönemin Devlet Başkanı Frederik Willem de Klerk’in çıkardığı afla serbest bırakıldı. Hapisten çıktıktan sonra demokratik bir Güney Afrika kurulması için çalışan Mandela’nın çabaları, 18 Mart 1992’de de Klerk tarafından hazırlanan, siyahlara eşit vatandaşlık hakkı verilmesini öngören Anayasa değişikliği teklifinin halk oylamasıyla kabul edilmesi sonucu amacına ulaşmıştır.

Eleanor Roosevelt

Eleanor Roosevelt ile ilgili görsel sonucu

Eleanor Roosvelt yaşamı boyunca insan hakları için yılmadan mücadele etti. 1946 yılında BM İnsan Hakları Komisyonu’nun ilk başkanı oldu. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin yazımında oldukça etkin bir rol üstlendi.

11 Ekim 1984’te siyasetle içli dışlı olan bir ailede dünyaya geldi. Genç yaşta annesini babasını ve kardeşini kaybetti. Çalkantılı bir hayatı olan Eleanor Roosvelt bunları hiçbir zaman bahane etmemiş, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi yazımında büyük bir rol üstlenmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk

İlgili resim

1881 yılında Selanik’ te doğan Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin ismi Zübeyde Hanım, babasının ismi ise Ali Rıza Efendidir. Mustafa Kemal Hafız Mehmet Efendi’nin mahalle mektebine daha sonrasında babasının isteğiyle Şemsi Efendi Mektebine geçmiştir. Babasının vefatından sonra bir süreliğine dayısının çiftliğinde kalmış, daha sonrasında ise Selanik’e  dönüp eğitimini tamamlamıştır. Selanik Mülkiye Rüştiyesine kaydolmuş, daha sonra 1893 yılında Askeri Rüştiyeye girmiştir. Bu okulda matematik öğretmeni ona ‘Kemal’ ismini verdi.1896-1899 yıllarında Manastır Askeri İdadiyesini bitirdi. Ardından İstanbul  Harp Akademisinde eğitim görmeye başladı ve 11 ocak 1905’te yüzbaşı rütbesiyle eğitimini tamamladı. 1905-1907 yıllarında Şam’da 5.orduda görev yaptı.

1.Dünya Savaşı yenilgisinden sonra ülkemiz düşmanlar tarafından pay edilmeye başlanmıştı bile fakat Mustafa Kemal  Atatürk Türk halkı üzerindeki umutlarını kaybetmedi ve 19 Mayıs 1919 da Atatürk Türk milletine Kurtuluş Savaşı’nda öncülük etmiştir. Kurtuluş Savaşı resmen 15 Ekim 1922 de Mudanya Mütarekesi’nden sonra fiilen bittikten sonra Türkiye’nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Yaptığı ilke ve inkılaplarla Türkiye’nin çağdaş ve medeni bir nesil olmasını sağlamıştır.

türkiye'nin ilk cumhurbaşkanı ile ilgili görsel sonucu

Tarihin akışını değiştiren birçok insan mevcuttur fakat ben yazımda bu insanlara değinmek istedim. Biz Türk gençleri olarak atalarımızın uğruna kan döktüğü bu toprakları canla başla korumalıyız. Bir sonraki yazıya kadar hoşcakalın.

KAYNAKÇA:

http://www.kimkimdir.gen.tr

 

 

 

(Visited 188 times, 1 visits today)