Tarihi ve İkonik Karakterler “Arena of Fate” Oyununda Bir Araya Geliyor

tesla-model
Nikola Tesla

Beşer kişilik takımlar halinde oynanan ve üç ana yol kullanarak rakip takımın güç kaynağını yok etmeye çalıştığımız oyun türüne MOBA (Multiplayer online battle arena), Türkçede Çevrimiçi çok oyunculu savaş arenası adını veriyoruz. Son dönemlerde bu türe karşı ilginin bir hayli artması sebebiyle takdir edersiniz ki oyun firmaları pastadan bir pay kapabilmek adına kollarını sıvamış durumda.

Böyle bir proje için çalışmalarına devam eden bir firma  Crytek. Yerli kardeşlerin 1999 yılında Almanya’da kurduğu Crytek, Crysis ve Far Cry gibi birbirinden başarılı yapımlara imza atarak uluslararası anlamda saygınlık kazanmayı başardı.

Arena of Fate, diğer rakiplerine göre bambaşka bir oyun mantığına sahip. Oyunlar futbol sahasına benzeyen bir harita üzerinde oynanıyor. Sadece görünüşüyle değil, neredeyse her anlamda bir stadyuma benzeyen haritada karakterinizle bir kuleyi yıktığınızda veya bir rakibi yok ettiğinizde taraftarların ıslık ve tezahüratlarını duyabilmeniz mümkün.

sherlock-model
Sherlock Holmes

Amacımız karşı takımı kulelerini bir bir yok ederek mağlubiyete uğratmak. Ancak gelin görün ki ana kuleyi yok edebilmek pek de mümkün değil. Bunun sebebi oyunun bir puan sistemine sahip olması. Tıpkı spor müsabakaları gibi. Hanenize puan yazdırabilmenin birkaç tane farklı yolu var:

  • Rakip takımdan 7 tane kahramanın yok edilmesi karşılığında 1 puan.
  • Her yıkılan kule başına 1 puan.
  • Oyunun 15. dakikasında meydana çıkan “Titan” isimli yaratığın öldürülmesi karşılığında ise 2 puan kazanabilmek mümkün.

Tam olarak 20 dakika süren savaş sırasında hanesine ilk olarak 10 puanı yazdıran takım galip gelecektir. Elbette teslim olabilme opsiyonumuz da mevcut.

Kullanabildiğimiz kahramanlar diğer yapımlar aksine kurgusal değil, tarihsel ve ikonik karakterler arasında seçiliyor. Bana kalırsa Arena of Fate’i bu kadar özel kılan da bu. Eğer Nikola Tesla’yı icatlarını ölümcül bir şekilde kullanırken görmek istiyorsanız burası tam size göre!

robin-hood-model
Robin Hood

Oyun başladığı sırada kendinize 7 tane rolden birini ve 9 tane ekstra özellikten iki tanesini seçmek zorundasınız. Kısacası oyun içi bir mağaza yok. En başta seçtiğiniz özellikler siz her seviye atladığınızda altlarında belirtildiği kadar güçlenecek. Bunun dışında oyuna başladığınız zaman 6 kere seviye atlamanın sonucunda sol altta bulunan boşluklara yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Bunlar karakterinizi daha da güçlendirecektir.

Arena of Fate şu sıralar henüz kapalı beta aşamasında bulunuyor. Bu oyunun henüz açılmadığı anlamına geliyor. Eğer oynamak istiyorsanız buraya basarak betaya kayıt olabilirsiniz.

(Visited 91 times, 1 visits today)