Tembel Hayvanlar

Dünyanın en tembel hayvanı koala olarak bilinir. Bence dünyanın en sevimli hayvanlarıdır koalalar aynı zamanda… Tembel hayvanları incelemek ve araştırmak istedim çünkü hayvanlardaki tembelliği merak ettim. Okuyunca sizde anlayacaksınız ki hayvanların tembelliği pek de insanlarınkine benzemiyor. 🙂 Ancak başka tembel hayvanlar da vardır. Örnek olarak erkek aslan, lemur, tembel hayvan, keseli sıçan, armadillo, kahverengi yarasa, panda ve baykuş maymununu gösterebiliriz.

KOALA: Koalalar sevimliliği ile bilinir. Günde 22 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Gündüzleri uyuyup geceleri beslenirler. Yaklaşık ömürleri 20 yıl kadardır. Kürklerinden dolayı çok avlandıkları için  nesli tükenmeye başlayınca avlanmaları yasaklanmıştır. Avustralya’da yaşarlar. Okaliptus ağaçlarının yapraklarıyla beslendikleri için okaliptus ağaçlarının bulunduğu ormanlarda  yaşarlar. Oyuncak ayıya benzedikleri için çok sevimli görünürler. Yavrular annelerinin karnındaki kesede biraz büyüdükten sonra annelerinin sırtına tırmanırlar 4 yıl kadar annelerinin sırtında yaşarlar.Düşünsenize annenizin sırtında tam 4 yıl çok keyifli olsa gerek…

ERKEK ASLAN: Ormanlar kralı olarak bilinmesine rağmen kedilerin en tembelidir. Hem tembel hem kral ilginç değil mi? Nadiren dişi aslanlara yardım ederler. Avlanma işini çoğunlukla dişi aslanlar yapar buna rağmen avlanan hayvanı önce erkek aslan yer, o doyunca kalanı dişi aslan ve yavru aslanlar yer. Tembel olmalarına rağmen, cesareti ve kuvveti nedeniyle diğer hayvanlar ondan korkarlar. Erkek aslanın asıl görevi ailesini korumaktır. Günde 18-20 saat uyurlar. Yaklaşık ömürleri 25-30 senedir.

Image result for aslan

LEMUR: Günde 16 saatlerini uyuyarak geçirirler. Geceleri aktif olurlar. Madagaskar’dan başka hiçbir yerde yaşamazlar. Soyları tükenmek üzeredir. Yaklaşık 18 sene yaşarlar. Sabahları güneşlenir, öğlen şekerleme yapar ve öğleden sonra atıştırma yapmayı çok severler.

TEMBEL HAYVAN: Adını da tembelliğinden almıştır. Günde 20 saatlerini uyuyarak geçirirler. Orta Amerika’da yaşarlar. Boyu 60 cm kadardır. Dallarda baş aşağı gezer. Ortalama ömrü 15 yıl kadardır. Otobur bir hayvandır. 1 saatte sadece 4 metre yol alabilir. Tembel hayvanların göç etmek zorunda olduğunu düşünün. Bir bahçeden bir bahçeye ancak taşınabilirler.

KESELİ SIÇAN: 18-20 saatlerini uyuyarak geçirirler. Geceleri aktif olurlar. Amerika’da yaşarlar. Farelere çok benzerler. Kuyrukları kendilerinden büyüktür, bacakları çok kısadır. Böcekler ve kuşlarla beslendikleri gibi meyve ve yapraklarla da beslenebilirler.

ARMADİLLO: Sırtlarında çok ağır bir zırh taşırlar. ortalama uzunlukları 75 cm kadardır. 18-19 saat civarı uyurlar. Böceklerle beslenirler. Koku alma duyuları çok gelişmiştir. Armadilloların 4 yavruları olur. 4’ü de aynı cinstendir.

KAHVERENGİ  YARASA: Günde 20 saat uyurlar. Dünyanın her yerinde rastlayabilirsiniz. Geceleri avlanmaya çıkarlar, gündüzleri karanlık yerlerde arka ayaklarının çengelleriyle baş aşağı sarkarak uyur ve dinlenirler.

PANDA: Çin’de ve Himalayalar’da yaşar. Ayıya benzeyen, siyah beyaz postu ile sevimli görüntüye sahip hayvanlardır. Üreme konusundaki tembelliklerinden dolayı nesilleri tükenmek üzeredir.

Hayvanlar alemindeki birkaç tembel hayvan hakkında bilgilerimi paylaşmak istedim siz siz olun sakın tembel insan olmayın.

 

(Visited 2.489 times, 1 visits today)