TEOG’dan Sonra Yaşamaya Devam Edebiliriz

Sınavlar artık hayatımızın bir parçası haline geldi.Hayatımızı etkileyen bu sınavlara da çalışmak durumunda kalıyoruz.Gerek okulun yorucu temposu gerekse evdeki çalışma programımız ister istemez sosyal hayatımızı da etkiliyor.

Sınava çalışmak, hazırlanmak demek gerçek dünyaya olan fişi çekmek ve sürekli ders çalışmak mıdır; bunu sormak istiyorum.Sürekli sürekli çalışmak,uykumuzdan feragat etmek ne derece verimli olur? Belki sadece kendimizi kandırırız “Bugün çok çalıştım.”diyerek.Fakat çok verimli mi çalışmış oluruz? Günümüzün önemli bir bölümünü deli gibi ödev yaparak geçirirsek bu ödevlerden ne anlarız? Bir şeyler anladık diyelim, kalıcı olur mu?Yaptığımız ödev verimli olur mu? Boşuna zaman kaybetmez miyiz? Tabii ki o ödevden ufacık bir şey kapsak bile bu önemlidir fakat bu zaman dilimini daha verimli bir şekilde çalışarak da geçirebiliriz.

Eğer siz de bir TEOG öğrencisiyseniz ya da olmuşsanız “TEOG’dan sonra yaparız.” lafını sürekli duymuşsunuzdur.Bütün etkinlikler,aktiviteler TEOG’dan sonraya bırakılıyor.Dünyadan biraz soyutlanmış oluyoruz.Tabii bu güzel zamanlarımızı ders çalışarak geçiriyoruz.

Tabii ki de çalışmak önemli.Fakat biz mezun olunca kendimizi sadece ders anlamında geliştirmiş bireyler olarak hayata atılmış oluyoruz.Bu da bir iş başvurusunda bizi gerilere atıyor.Peki bu ne derece doğru?Hobilerimize,keyif aldığımız şeylere zaman ayırmak yanlış mı yani?

Özellikle merkezi sınavlara hazırlanan bizler için bu durum yaşanıyor.Etkinliklere katılamıyor,neredeyse kafamızı derslerden kaldıramıyoruz.Fakat bu tür etkinlikler aslında bizler için motivasyon kaynağıdır.Biz bu aktivitelerle kafa dağıtmış oluruz.Belki de ondan sonra daha taze kafayla çalışmaya devam ediyoruz bu da verimimizi artırıyor.

Ne olmuş yani bir saat ders çalışmak yerine sinemaya gitsek? Ne olur ki? Zaman kaybı olacağı kanaatinde değilim.Aslında o bizim için bir saatlik derslerden uzaklaşma süresi olur.Kafamızı dağıtmış,motive olmuş bir şekilde derslere döneriz.Fakat önemli olan bizim çok fazla çalışmış olmamız.Biz o çok çalışmadan bir verim almak zorundayız(!).

Etkinliklere hiç katılmıyor değiliz fakat aktivitelere ders çalışmaya engel olaylar olarak bakılmamalı.Yani bir saat az çalışıp verimli çalışmış olmak daha akıl karı bir iş bence.

Demek istediğim şu ki derslerimiz gideceğimiz gezilere, hobilerimize engel olmamalı.Güzel gençlik zamanlarımızı daha iyi yaşamalıyız.Sürekli gezelim tozalım demiyorum yanlış anlaşılmasın.Sadece ölçülü bir şekilde olması daha iyi olur.Hem artık TEOG da bitti bizim için.Sanırım TEOG sonrası yapmak istediklerimizi yapmalıyız öyle değil mi?

 

(Visited 81 times, 1 visits today)