Trafik Denince

Türkler ve trafik. Bu iki kelime yan yana gelince aklıma o kadar çok komik olay geliyor ki tahmin bile edemezsiniz.

Öncelikle trafikteki günlük olarak en sık yaşadığımız durum sarı ışık yandığında gerçekleşir.  Sarı ışığın yanması ile arkadaki aracın kornaya basması aynı ana rastlar. Yani Türklerde sarı ışık korna anlamına gelir. Sonrasında gelişen karşılıklı bakışlar, el kol hareketleri ile desteklerler ağız dolusu küfürleri.

Önceleri durumları iyi olmayan sonradan işe başlayıp para kazanınca AUDI alan amcalarımız var bir de. Arabalarına gözleri gibi bakarlar belki de ellerinden gelse rüzgarı hatta güneşi engellerler. Yeter ki arabalarına bir şey olmasın. Sonra altlarındaki arabayla, ne kadar hızlı gittiğiyle veya ne kadar çok ses çıkardığıyla, havalı olduklarını sananlar var. Bunlar AUDI amcalara benzer ama tek farkları bunların arabaları o kadar lüks değildir. Unutmamamız gereken şeylerden biri de babası zengin olup altındaki araba dünyanın en hızlı arabası olur onların gözünde. Sürekli trafikte ya makas atarak giderler ya da sol şeritte önündeki insanlardan çeşitli yollarla -selektör veya korna- yol isterler çünkü önlerindeki insanlar ne kadar hızlı olursa olsun onlar kendilerini tatmin eden hızda değillerse çok yavaşlardır. Genellikle trafikte kaza yapan tiplerdir. Bence sonuç olarak hızlı gidiyorlar ve arabayı ‘’Ben senden iyiyim.’’ demek için kullanıyorlar. Bir de trafikte en çok hor görülen ve en tecrübesiz olan kadın sürücüler var.

Türkiye’de arabalar insanların maddi durumuna ve oturdukları semtlere göre değer değiştirir. Çoğunlukla trafikte sıkıştırılıp sonra da araba sürememesinden yakınılıp dalga geçilir. Ama erkek sürücüler ne kadar da iyi(!) değil mi? Mükemmel sürüşleri yüzünden hayran kalarak şaşırıyorlar herhalde. Ayrıca bazı kadın sürücülerin trafikte biraz daha kötü olması da tecrübesizlikten, bu tecrübesizliğin sebebi de elbette kadın sürücülerin trafiğe çıkmada çok geç kalmalarıdır.

Arabanın özelliklerini de en yaratıcı şekilde kullanan milletlerden biriyiz. Örneğin: Karşıdan gelen araçlara radar var anlamında selektör yapmamız, tanıdık birini görünce arabayı üzerine sürmemiz, kornayı selamlaşmak veya birini bekliyorsak geldim demek için vb. kullanmamız.

Ayrıca trafikte herhangi bir insan bize göre yanlış bir hareket yaptığında ne küfretmediğimiz ne de dövmediğimiz kalıyor. Karşımızdaki kişi, aynen bizim gibi bir gün acil bir şekilde hastane gibi yerlere gitmek zorunda olabilir. Örneğin: Eşini doğuma yetiştiren bir adam olabilir o arabaların içinde. Zaten bu aceleci tavırlarımız yüzünden emniyet şeridini, ambulans ve itfaiyenin neredeyse hiç, diğer araçların ise sürekli kullandığı bir şerit haline getirdik. Hani bazen düşünüyorum madem onlar emniyet şeridinden gidiyor, hiç de bir şey olmuyor, galiba bunlar geçiş öncelikli taşıt ama bence bu yazılmalı, eğer öyle iseler. Sonuç olarak diğer insanlara benim buradan gitme hakkım var diyebilmeleri gerekir değil mi? Eğer çok uzun geliyorsa sadece baş harfleri de yazılabilir. “BBGHV”

Son olarak bahsetmek istediğim konu ise sürücülerin dikkatini dağıtan ve/veya kazaya sebep olan şeyler. Alkollü araç sürmek, aşırı hız yapmak, araba kullanırken mesaj atmak veya telefonla konuşmak… Unutmamalıyız ki kaza yaptığımızda ve karşıdan masum bir can gittiğinde buna bulunabilecek hiçbir çözüm yok. Bunu hatırlayarak trafiğe çıkalım ve emniyet kemerimizi takmayı unutmayalım. Trafik kazalarında ölen insanların sayısı gün geçtikçe artıyor bunu asla yadsımayalım.2bbdd2df-3198-4c48-a9d0-8618f12b7095

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj27s3Uso3RAhXDfhoKHb6WA_wQjRwIBw&url=https%3A%2F%2Fokandiyebiri.com%2Finci-caps-en-komikler%2F1891292_777985455567884_2022876788_n%2F&bvm=bv.142059868,d.ZWM&psig=AFQjCNH7GDq1grbIsmtSlA6onkeseLScCw&ust=1482688346099376

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjemYK_s43RAhXKWxoKHVpzCfIQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.akradyo.net%2F2495661514%2C72972%2C8%2CTrafik-benzin-de-tuketiyor-omur-de.aspx&bvm=bv.142059868,d.ZWM&psig=AFQjCNHziM8rCOGBRcfBO5f0PPUiNBrOnw&ust=1482688563662478

(Visited 127 times, 1 visits today)