Ukrayna’yı Merak Ediyor musunuz?

Yeşilin tonlarını hiç bu kadar çok bir arada gördünüz mü? Ukrayna’nın sabahları da geceleri de bir başka güzeldir. Dağları nefes kesicidir. Saray gibi manastırları vardır. Bu saraylar bin bir gece masallarından fırlamış gibidir. Şatoları da görülmeye değerdir.

Ukrayna’nın genelde yaz sıcaklık ortalaması 20°C, kış sıcaklık ortalaması da 6°C’dir. Ukrayna bayrağı eşit büyüklükteki iki yatay şeritten oluşur ve ulusal renkleri olduğundan üst şeridi açık mavi ve alt şeridi sarı renklidir. Bayraktaki mavi renk, barışı ve ülkenin üstündeki gökyüzünü temsil ederken, sarı renk, refahı ve buğday tarlalarını temsil etmektedir. Ukrayna dünyada en fazla alkol tüketilen beşinci ülkedir.  Restorantlarda herkes kendi birasını kendisi yapıyor. Ukrayna, dünyada en fazla üniversite mezunu olan dördüncü ülkedir. Ukrayna’da Rusça’dan çok Ukraynaca konuşulur. Ukraynaca’da sözcüklerin çoğu “p” harfi ile başlar. Ukrayna alfabesinde en fazla kullanılan harf “o” en az “f” ve “r” harfleri kullanılır. Kril alfabesi kullanırlar. Yani bizim alfabemizden oldukça farklıdır.

George Gershwin efsanevi “Summertime”şarkısını, “Oy hodit son kolo vikon” adlı Ukrayna halk şarkısından esinlenerek bestelemiştir. Ukrayna’da da bu şarkıyı oldukça fazla duyabilirsiniz. Ukrayna halk çalgısı “trembita”, aynı zamanda dünyadaki en uzun müzik aletidir. Hava alanındayken şunu fark ettim ki herkesin elinde bir buket çiçek vardı. Her yerde çiçekçi görmenizde normaldir. İnsanlarına gelecek olursak, siz nasıl davranırsanız karşılık olarak da onu görürsünüz. Ülke nüfusunun çoğunu bayanlar oluşturmaktadır. Giyinme tarzları bizden farklıdır. Bayanları oldukça bakımlıdır ki bakkala giderken dahi topuklu ayakkabılar giyerler. Erkeklerine gelecek olursak, onları göbekli, eskilerden kalma basketbol takımlarının giydiği parlak şort üzeri transparan fileden tişört ve ayaklarına bir terlik giymiş olarak görebilirsiniz. Ukrayna’da her yerde kumarhaneler mevcuttur. Dikkatimi çeken bir diğer konu da kiliseleriydi. Bu kadar çok kiliseyi hiçbir yerde görmemiştim. Birbirine bitişik, aynı bahçe duvarını paylaşan 3 kiliseyi yan yana görmek mümkündü.

Ukrayna’nın başkenti olan Kiev’den bahsedelim. En meşhur meydanlarından birinde Slav mitolojisinden gelen ana tanrıçaları Bereginia’nın dev bir kaide üzerinde heykeli bulunur. Meydanın diğer ucuna, ana tanrıçanın tam paraleline Baş Melek Mikail’in elinde ünlü kılıcı ile bir heykelini dikmişler. Bu kompozisyonda Ana Tanrıça ve Mikail birbirlerine bakıyorlar. Ana tanrıça şehre mutluluk ve bereket verirken, Hristiyanlık’ta en güçlü ve savaşçı melek olarak kabul edilen Mikail elindeki kılıçla şehri kötülüklerden koruyor. Şehrin güzel bir yerinde büyükçe bir kemer vardır. Kemer, Rusya-Ukrayna kardeşliğini simgelemektedir. Ukrayna’da kimseye rüşvet teklif etmeye korkmayın. Rüşveti ters algılayan kimse yok. Başka ülkelerde böyle bir harekete kalkışmadan önce mutlaka araştırma yapmanız gerekir ki bu zaten ahlaken doğru değildir. Biraz da Ukrayna yemeklerinden bahsedelim. Meşhur yemeklerinden birisi Borsch çorbasıdır. Bu çorba Türkiye’de Rus Çorbası olarak geçer. Bu çorba kırmızı pancardan yapılmaktadır. Vareniky yemeği ise bizim mantımıza benzemektedir. Ukrayna’da yarım daireler şeklinde yapılır ve içine et, patates, mantar ya da vişne konulur. Mücver denilince herkesin aklına gelen o güzel lezzet Ukrayna’da Deruny adı ile karşımıza çıkar. Ancak tek fark, patatesten yapılıyor olmasıdır. Aslında lezzet bakımından bizim mücverimize benziyor. Gittiğinizde yemenizi tavsiye ederim.
Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim..

(Visited 84 times, 1 visits today)