Oyun İncelemesi: Undertale

Hikaye

Uzun yıllar önce insanlar ve canavarlar arasında büyük bir savaş çıktı. Ve savaşın sonucunda insanlar galip geldi.İnsanlar canavarları güçlü bir büyüyle yer altına hapsetti. Bir gün bir çocuk gidenlerin geri dönmediği söylenen Ebott Dağına çıktı. Ebott Dağının içindeki mağaralardan birine giren çocuk orada dipsiz bir çukur gördü. Çukura yaklaşırken ayağı sarmaşığa takılarak dipsiz çukurun içine düştü. Ve o çukur canavarların dünyasına açılan bir çukurdu.

Oyun

Undertale bir Indy oyundur. Indy oyunlar bağımsız oyunlar diye de geçer. Küçük ekipler veya bireyler tarafından yapılan oyunlara denir. Undertale her açıdan çok geniş bir oyun. Senaryo bakımından NPC’lerin (yan karakterlerin) kendilerine özgü bir geçmişi var. Çoğu oyunda bu es geçilir. Hatta bazı oyunlarda ana karakterin saçının teline kadar detaylı grafikler görürken konuştuğu yan karakterin görüntüsü 240p’den ileri gitmiyor. Oyun mekanikleri bakımından her karakterin kendine özgü bir saldırısı ve her yeni boss (patron) savaşının oyuna yeni bir mekanik eklemesini söyleyebiliriz. Oyun çeşitlilik açısında gelebileceği son noktaya kadar gelmiş. Yaşattığı deneyim o kadar fazla ki. Bazen komik, bazen absürt, bazen yetişkinleri rahatsız edebilecek kadar acımasız ve bazen sadece rahatlatıcı.

undertaleheader-0-0

Mekanikler

Oyunda herhangi bir savaş durumunda bullet hell ekranına geçiyor ve kırmızı bir kalp sizi temsil ediyor. Bullet hell (mermi cehennemi) mekaniği ekranın mermilerle dolup mermilerden kaçarak oluşan bir mekanik. Bu tür bir mekanikte refleks çok önemli. Örneğin oyunun son boss savaşı Asriel Dreemur:

Karakterler

Karakterler üstüne çok düşünülmüş. Yardımcı karakterlerin bile. Yoksa oyunda sadece bir dakika gözüken Onionsan’ın yalnızlığı mı? Oyun bu konuda çok detaylı. Karakterlerin her birinin duyguları, güçleri, geçmişleri ve bir hayatları var. Her bir karakter için ayrı diyaloglar var.

Müzikler

Tamamı Toby Fox (oyunun yapımcısı) tarafından bestelenen 101 tane parça var. Oyun dramatik anlarda da,komik anlarda da absürt anlarda da müziği tam yerinde kullanmayı başarmış.

Son Değerlendirme

Undertale üzerinde çok düşünülmüş bir oyun. Uzun dediğim 1-2 sene kadar değil. Çok daha uzun süreler. Undertale gibi bir oyun uzun bir süre gözükmeyecek. Oyunun şaşırtan tarafı tek bir kişi tarafından ve bir oyun yapma programı ile yapılmış olması. Undertale uzun yıllardır beklenen oyundu. Oyun gerçekten beni ve belli bir kesimi etkiledi. Sonuç olarak Undertale üstüne düşünülmüş ve beklenen bir oyundu.

Not: Blogdaki düşüncelerimi Dost Kayaoğlu adlı kanaldan yaralanarak aldım.

(Visited 407 times, 1 visits today)