UZAKTAN EĞİTİM OKULUN YERİNİ TUTAR MI?

Son zamanlarda bütün ülkelerin gündemi kuşkusuz 2020 yılının başından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’tür. Bu salgın hastalık yüzünden her ülkede çeşitli önlemler alınmaktadır. Ülkemizde de ilk vaka 11 Mart 2020 tarihinde tespit edilmiştir. O günden bu yana ülkemizde de önlemler her geçen gün artırılmaktadır. Yaklaşık bir buçuk ay önce Türkiye genelinde okullar tatil edildi ve iki hafta önce 20 yaşın altındakiler için sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Okulların tatil edilmesi sebebiyle evden eğitime başlandı. Bu şekilde birkaç hafta geçirilmesinin ardından bazı insanlar uzaktan eğitimin okula gitmeye nazaran daha iyi bir seçenek olduğunu düşünmeye başladılar. Peki sizce uzaktan eğitim modeli belirli aralıklarla önümüzdeki süreçlerde de devam ettirilmeli mi?
Ben uzaktan eğitim modelinin doğrudan içerisinde olan bir öğrenci olarak, olağanüstü bir durum ile karşılaşılmadığı sürece kesinlikle okula gidilmesi ve eğitimin okulda devam etmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu sistemde evden eğitimin yol açtığı bazı problemler yaşadım. Mesela bizim okulumuzda dersler bir canlı yayın uygulaması ve okulumuz tarafından internet üzerinden ders videosu paylaşmak için oluşturulan bir site ile devam ediyor. Fakat benim bazen internet bağlantısı sebebi ile karşı karşıya kaldığım problemler yüzünden bazı videoları kesintisiz izleyemediğim ya da bazı canlı yayınlara katılmakta zorluk çektiğim oldu. Böyle şeyler okulda yaşanmıyor çünkü okulda sınıf içerisinde derslere katılmak, öğretmene sorular sormak veya öğretmen ile bir konuyu tartışmak gibi unsurlar dersi çok daha iyi anlamamızı sağlıyor ve iletişim problemi olmuyor. Yani bana göre canlı yayınlar veya ders videoları, öğretmenin anlattığı dersi sınıfta öğretmen ile yüz yüzeyken dinlemenin yerini tutmuyor. Bunun yanında okuldaki arkadaşlarım ile birlikte olmak, onlar ile teneffüslerde vakit geçirmek kimi zaman tartışıp kimi zaman şakalaşmak… Böyle şeyler eğitim hayatımızı güzelleştiriyor.
Okulların tatil edileceğini ilk duyduğumda ben de herkes gibi heyecanlanmıştım. Sabah erken saatte kalkmamak, istediğim saatte ders çalışmaya başlamak, derslerden arta kalan zamanlarda da evde ne istersem onu yapmak gibi şeyler beni uzaktan eğitimin okuldaki eğitimden çok daha güzel olacağına hatta yaz tatili havasında geçeceğine inandırmıştı. İlk iki hafta çok güzel geçti. Ama üçüncü haftadan sonra sadece evde yapabildiğim şeyler bana yetmemeye başladı. Evden dışarı adımımı atamadığım için her şey tersine döndü. Bunun olacağını düşünmezdim ama okulu özlediğimi farkettim. Bütün bunları düşününce, uzaktan eğitimin okuldaki eğitim ortamının ve eğitim kalitesinin yerini hiçbir şekilde tutamayacağını söyleyebilirim.
Okulda görüşmek üzere…

(Visited 58 times, 1 visits today)