Uzaydaki Sonsuz Zenginlik

Bana göre madencilik çok geniş kapsamlı. Daha önce öğrendiğim bir bilgiye göre, Dünya’da bulunun bazı maden taşlarının, Dünya’nın şartları altında oluşması imkansız. Buda uzaydaki gök taşları aracılığı ile bu madenlere sahip olduğumuzu gösterir. Böylece dünya dışı nesnelerde de madencilik yapabiliriz ve yeni bir meslek dalı çıkarabiliriz. Uzay çok geniş bir yer, ve her şey olabilir.

Yakın bir zamanda tespit edilen tamamen altından oluşan bir gök taşı parçası bir teleskop tarafından gözlemlenmişti. Tamamen saf altından oluşan bu gök taşları yakalanamamıştı. Bu sadece bir tanesiydi, yani bundan çok daha fazla yani yüzlerce bilmediğimiz elementleri, değerli taşları ve madenleri bulmak için bir ipucu kaynağımız oldu. Uzayda her şey olabilir ama sorun onlara nasıl erişeceğimiz. Onlara erişmek o kadarda kolay değil. Çünkü onlar Dünya’nın yanından geçip gitmiyorlar, çok uzaklardan geçiyorlar. Onları toplamak için daha zaman var çünkü daha Mars’a  gidebilmiş bir insan yokken daha uzak bir mesafeye anında gidemeyiz. Onun için teknolojinin gelişmesi lazım. Bu da uzay madenciliğini zorlaştırıyor. Ama tabii ki onlara erişe bilseydik her şey daha kolay olurdu ve uzay madencileri adında yeni oluşmuş olacak meslek çok büyük bir ilgi alırdı. Teknik açıdan baktığımızda uzay madenciliği bir bakıma da bilim kurgu sayılır. Çünkü uzayda gidebileceğimiz yer sayısı kısıtlı. Aynı zamanda bu madenciliği yapabilmek için önce Dünya’nın dışına çıkabilmemiz gerekir ve bunun içinde Dünya’nın etrafını saran yoğun bir radyasyon tabakasını geçmek gerekir. O tabakadan sadece küçük bir geçiş insanlar için ölümcül olabiliyorken en uygun zamanı seçtiğimizde yani belirli zaman aralıklarında oluşan radyasyon dalgalarının azaldığı zamanlarda maden yapmayı tercih ettiğimizde ancak bu imkanlı olabilir. Bu iş insanlar için bir bilim kurgu olabilir ama peki ya robotlar? Bu madenciliği yapması için yapay zekalı robotlar gönderebilirsek daha çok maliyet ama sonunda daha rahat bir sonuç alabiliriz.

Yani anlayacağımız gibi uzayda maden yapabilmemiz şu an ki halimiz ile hiç kolay değil, aksine uzun zaman çalışma gerektirip testler gerektirecek kadar zordur. Ama hiçbir şeyin imkansız olmadığını biliyoruz ve insanlar bir gün uzay madenciliğini rahat bir şekilde yapabilmeye başlayacak. İnsanlar için tehlikeli olsa da en azından yapay zekalı robotları kullanırsak hem işimizi garantiye almış hemde hiç hasar almadan tehlikeli olmadan yarasız bir şekilde madenlerimizi, değerli taşlarımızı Dünyamıza rahatlıkla getirebiliriz.

(Visited 64 times, 1 visits today)