Voleybolda En İyimiz: Neslihan Darnel

images-14Haydi arkadaşlar voleybolu tanımaya ne dersiniz?

Voleybol file ile ikiye ayrılmış bir oyun alanı üzerinde, iki takım tarafından topla oynanan bir  takım sporu.

Oyunun amacı; topu atıp rakibin sahasına topun değmesidir.

Oyuncular ve Yerleri:

Pasör: 3 numarada oynar. Oyunu asıl yönlendiren oyuncudur. Smaçörlere topu dağıtır. Pasör oyun süresince birçok farklı yerde oynayabilir. Pasör’ün kötü pas atması halinde smaçöre daha çok görev düşer ve hücumda puan almak zorlaşır.

Pasör çaprazı: 2 numaralı oyuncudur. Genellikle uzun pasla hücum eder.

Smaçör: Genellikle uzun pasla hücum eden oyunculara denir. 4 numaralı oyuncudur.

Orta oyuncu: Bu görevde sahada 2 oyuncu görev alır. 3 numarada oynar. Bir oyuncu servise gittiğinde diğer pasör (çaprazı) baskı altındadır.

Libero: Son oyuncudur (Takımın forma renginin zıddını giyer). Savunma oyuncusu servis atılmadan önce pozisyonunu değiştirebilir. Yerine oyuncu smaçör ya da başka bir oyuncu ile yer değişmesi gerekiyorsa oyun bölgesinden çıkar. İki durumda da oyuna tekrar girebilmesi için 1 puan gerekir.

Türkiyenin En Iyi Oyuncusu Neslihan Demir Darnel’i Tanıyalım:

Voleybolcu Çağla ablamın idolu olan ve cok sevdiği bir oyuncudur.

images-30

“9 Aralık  1983’te Eskişehir’de doğdu. Ünlü voleybolcu, voleybola 1995 yılında doğduğu yerde DSİ’de  başladı. 14 yaşında Yeşilyurt Spor’a transfer oldu. 2002’de Vakıfbank Güneş Sigorta’da oynarken herkesin  gözüne girdi. Bu kulüp altında şampiyonluk, 1 Top Teams Cup yendikten sonra 2006 senesinde Caanes’da düzenlenen Indesit Şampiyonlar Ligi  Final Four’unda formasını giydikten sonra 2006-2007 sezonunda İspanya’nın Spar Tenerifen Marichal takımıyla 4 senelik anlaşma imzaladı. Neslihan Demir 2008-2010 sezonlarında eski takımı Vakıfbank Güneş Sigorta takımında forma giydikten sonra 2010-2011 sezonu  için Eczacıbaşı Spor  Kulübü  ile anlaşma imzaladı. Ünlü oyuncu mili takımlar düzeyinde dünya şampiyonasında 2 sene art arda en çok skorer oyuncu unvanını kazanan tek oyuncudur. 2006 dünya şampiyonasında 225, 2010 dünya şampiyonasında 251 sayıyla en skorer oyuncu ödülünü almıştır.”

 Neslihan Demir Darnel’i yakından görüp tanışmayı çok isterdim. Herkesin umudunun gerçekleşmesi dileği ile, bir sonraki konumuzda görüşmek üzere.

https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Neslihan_Demir

(Visited 1.334 times, 1 visits today)