WWE/WWF’in Geçmişi

WWE World Wrestling Entertainment’in kısaltılmasıdır. Çoğu kişi tarafından Smackdown ya da Amerikan Güreşi olarak bilinir ama Amerikan Güreşi bir bakıma doğru olsa da Smackdown sadece WWE’nin bir şovudur.

wwe-logoŞirket tam olarak 21 Şubat 1980 yılında kurulmuştur ve ismi Caption Wrestling Corparation’dır. İsmi 1982 yılında World Wrestling Federation (WWF) olarak, 1998’de World Wrestling Federation Inc., 1999’da World Wrestling Entertainment Inc. ve son olarak ismi 2002 yılında World Wrestling Entertainment (WWE) olarak değiştirilmiştir.

1980’lerin başında WWF’i ünlü hale getirmek için McMahon, Rocky 3 filmi ile ünlüleşen ve AWA güreşçisi olan Hulk Hogan’ı kadrosuna katmıştır. Rakip olarak da Roddy Piper’i almıştır. WWF finansal çöküşün eşiğine gelmişken büyük bir sermaye yatırımı gerektirecek bir girişim için dünya turları oluşturulmaya başlandı. McMahon WrestleMania programını oluşturarak WWF’i en büyük profesyonel güreş şirketi yapmayı planlıyordu aksi halde şirket batıcaktı. WrestleMania büyük bir başarı yakalayıp şirketi batmaktan kurtuldu. Hala her yılın mart sonu ile nisan başlangıcı arasında bir günde yapılmaya devam edilmektedir ve 2017 yılın 2 Nisan gecesi 33.’sü düzenlenecektir.

WWE de diğer çoğu güreş organizasyonu gibi eğelence amaçlı senaryolar üstüne kurulmuştur fakat belirlenen hareketlerin doğru şekilde uygulanmaması durumunda birçok sakatlık gerçekleşebilir. WWE’nin sahibi Vince McMahon 1989 yılında ilk atletik komisyon vergisini önlemek için karar aldı. WWE kendini 1980’lerden beri “spor eğlencesi” olarak sunmaya çalışmaktadır ve şirketin gelir elde etmesi için ürünler satmaya başladı.

Vince McMahon şu an şirketin başkanı ve CEO’su durumundadır. Eşi Linda McMahon, çocukları Shane ile Stephen McMahon ve Stephen McMahon’un kocası ve aynı zamanda eski WWE güeşçisi olan Paul Levesque (Triple H) McMahon ailesi şirketin %70’lik öz kaynağına ve %96’lık oy gücüne sahiptir. Ağustos 2014’te Eminence Capital ile devam etmekte olan sorun nedeniyle New York merkezli şirkete hisselerin %9.4’ü verilmiştir.

WWE – WCW ÇEKİŞMESİ

monday night wars

WWF, World Championship Wrestling ile rekabet içerisindeydi ve o şirket 1980’li yıllarda WWF’in babyface olarak ün kazanan Hulk Hogan’ı barındırıyordu. Bu dönemde şirket genç ve potansiyeli olan güreşçilere şanslar vermeye başlamıştır ve bu nesil “Yeni Nesil” olarak adlandırılmıştır. WWF Ocak 1993’te Monday Night Raw’ı her pazartesi gecesi canlı olarak vermeye başlamıştır. WCW ise Eylül 1995’te WCW Monday Nitro olarak pazartesi canlı yayın yapmaya başladı ve her iki pazartesi şovları da aynı anda başlıyordu. Bu yüzden 1996’dan itibaren reytingler ile rekabete girdiler ve bu rekabete “Monday Night Wars” adı verildi. WCW The New World Order grubu sayesinde 2 sene boyunca reytinglerde WWF’in üstündeydi. nWo grubunda Hulk Hogan ,Scott Hall ve Kevin Nash bulunuyordu ve hepsi eski WWF dendi.

wcw

Monday Night Wars WWF ile WCW arasında devem ederken WWF daha çok yetişkin odaklı program peşindeydi ve “The Attitude Era”olarak adlandırdığı zaman içerisinde aile dost ve düşmanları ortaya çıktı. Bunun dışında Vince McMahon 1997 sonlarına doğru Bret Hart’ı gerçekten kandırarak onun şirketten ayrılmasına sebep oldu ve bu olaya ”Montreal Kazığı” dendi. Bu kazığın gerçekleştiği Survivor Series programı öncesi ve sonrası WCW’dan ayrılan güreşçiler WWF’e katılıyordu ve bunların içinde Mankind, Stone Cold ve Steve Austin de bulunuyordu. Stone Cold şirkette anti kahraman olarak kendini göstermiştir ve King of the Ring olduktan sonra “Austin 3:16” tarzı ve konuşmasıyla şirketin yüzü olmuştur. 1999 yılının sonlarına doğru artık WWF Monday Night Wars’da Attitude Era lehine işliyordu. Time Warner AOL ile birleşmesinden sonra Ted Turner’ın WCW şirketinde olan kontrolü azalmıştır ve eski özelliğini kaybetmiştir. Ekim 1999’da WCW başkanı Eric Bischoff Time Warner tarafından kovuldu ve McMahon WCW’yu 7 milyon Dolara satın aldı. WWF WM X-Seven etkinliğinden sonra İnvaison dönemini başlattı ve WCW ve ECW (Extreme Championship Wrestling) den gelen güreşçiler de bu rekabete dahil oldu. Bununla beraber WWF günümüzde bile dünyanın en büyük güreş organizasyonu olmuştur. ECW Nisan 2001 yılında iflas etti ve WWE 2003 yılının ortalarına doğru şirketi satın almıştır.

ecw

(Visited 368 times, 1 visits today)