Yuvayı Dişi Kuş mu Kurar?

Herkese yeni bir yazı ile merhaba! Bu yazımda, birlikte ‘Yuvayı dişi kuş mu kurar?’ sorusuna yanıt bulacağız. Öncelikle kendi ailemden biraz örnek vermek istiyorum. Annem ve babam evi birlikte kurmuşlar. Aslında babam anneme sürpriz yapacakmış ama annem evi kendi kurup zevkine göre tasarımlamak istemiş.  Sonuç olarak bizim yuvamızı dişi kuş ve erkek kuş birlikte yapmış.

Gelelim işin bilimsel kısmına. Eğer yuvayı dişi kuş mu kurar sorusuna cevabınız ‘evet’ ise aslında biraz yanılıyorsunuz. Çünkü kuşların dünyasında yuvayı yapmak sadece dişiye ait değildir. Kuş yuvalarını; erkek kuş ya da dişi kuş tek başın, erkek ve dişi kuş birlikte yapar ya da önceden yapılmış yuvayı değerlendirirler.

Bilinenin aksine kuş yuvalarını erkekler inşa eder. Çünkü kuşların dünyasında genellikle dişi seçeceği erkeği varlığına göre seçer. Bu nedenle yuva erkek kuş tarafından yapılır ve dişinin beğenisine sunulur. Eğer bu yuva dişi tarafından beğenilirse, yuvayı yapan erkekle çiftleşirler ve yavruları bu yuvalarda büyütürler.

Bir eş bulamamış yaşlı dişi kuşlar ise yuvalarını tek başlarına kurarlar.

Kuşlar dünyasının geri kalanında ise, bizim evimizde de olduğu gibi, erkekler ile dişiler yuvayı birlikte yaparlar.

Sizi şaşırtacak başka bir bilgi ise dişi kuşların birçok kısmı, sadece yumurtlamak ve yavruları büyütmek için erkelerin kurduğu yuvaya yerleşir. Sanılanın aksine kuşlar, insanlar gibi belli bir yuvada yaşamazlar. Güvenli yaşam ortamı ve değişen mevsim koşulları gibi nedenlerle devamlı yuva değiştirmek zorundadırlar. Aynı yuvada kalmak anne ve babalar ile yavrular için çok tehlikedir. Çünkü kolayca av olabilirler. Dolayısıyla kuşların yuvaları, bir kaç kuş türü haricinde geçici bir ortamdır ve kuşlar bu ortamda mümkün olduğunca kısa kalmaya çalışırlar. Hızlıca yavrularını büyütürler ve yuvayı terk ederler. Bazı kuşlar ise göç ettiklerinden dolayı yuvalarını terk etmek zorunda kalırlar. Geri döndüklerinde ise aynı yuvayı hazır halde bulmaları imkânsızdır. Bu da her dönem ya da her mevsim kuşlar için yeni bir inşaatın başlangıcı demektir. Çok sık olmasa da bazı kuşlar sağlam durumdaki terk edilmiş yuvaları küçük bir tamiratla tekrar kullanabilirler. Bu durumun dişi kuşların hoşuna gittiğini hiç sanmıyorum. Emek harcamadan hazıra konmuş bir erkek kuşu babaları için tercih etmeyi düşünmezler çünkü. J Ancak fırtınalı ve yağmurlu günleri düşündüğümde kuşların bu hazır yuvaları kullanmaları gayet mantıklı görünüyor. Ayrıca gece gündüz yirmi dört saat var olan, kuşların amansız düşmanları,  yılan, kedi ve çeşitli yırtıcı hayvanların kuşlar için bir tehdit olduğu düşünüldüğünde çok fazla uğraş gerektiren  yuva inşaatına girişmektense en kolay ve en hızlı yoldan hazır yuvaya konmanın kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.

Toparlamak gerekirse ‘Yuvayı dişi kuş yapar’ atasözü bilimsel olarak doğru değildir. J

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.  Ayrıca aşağıdaki linkteki videodan dişi için mükemmel bir yuva yapan erkek Çardak Kuşunu izleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.evrimagaci.org/fotograf/56/1263

https://www.youtube.com/watch?v=MZFzH3dWsbA

(Visited 957 times, 1 visits today)