Zevkler ve Filmler

Film izlemek, özellikle küresel virüsün ortaya çıkması ve dünyaca karantinaların uygulanması sebebiyle birçok insan arasında popüler bir aktivite oldu. Her ne kadar sinemalara gidilemese de, insanlar evlerinde daha çok film izlemeye başladı. Bununla birlikte iyi bir filmin nasıl olması gerektiğiyle ilgili görüşler ortaya çıktı. Kimi insana göre bir filmin iyi olması tamamen eğlendirme özelliğine bağlı olsa da kimileri için bir film insanın düşünce tarzında önemli bir etki bırakmadığı sürece iyi kabul edilemiyor.

Öncelikle bir filmin sadece hikayeden ve diyalogdan ibaret olmadığını kavramak zorundayız. Bir film; hikaye, müzik seçimi, renk kullanımı, kamera açıları, derleme düzenleme, kostümler ve ses tasarımı bölümlerinden oluşur. Çoğu seyirci maalesef sadece hikayeye odaklanıp geri kalan emeği görmezden geliyor ve hikaye onun fikir yapısını derinden etkilemediği veya değiştirmediği için filmi “kötü” olarak etiketliyor. Halbuki bir film sizde derin bir etki bırakmasa bile kullanılan müziğe ve kamera açılarına hayran kalmak mümkündür.
İkinci olarak sinema filmleri birçok çeşitten oluşur: drama, komedi, korku ve gerilim, aksiyon, romantizm, fantastik ve bilim kurgu. Her türün kendine özel erişmesi gereken hedefleri vardır. Bir aksiyon filmi sizin kalbinizin hızlıca atmasına sebep olmalıdır, ancak bir komedi filminin görevi sizi kahkahalara boğmaktır. Bilim kurgu filmleri ise sizi hayal gücünüzün sınırlarını zorlamayı amaçlar. Dolayısıyla, her izlenen filmin amacı sizi etkilemek ve zihninizi zorlamak değildir. Bir film sadece sizi eğlendirdiği ve size keyifli bir vakit geçirttiği için de izlenebilir ve bu da bir filmin iyi sayılması için yeterlidir.

Son olarak filmleri iyi veya kötü diye değerlendiren yüce bir güç yoktur. Herkese göre muhteşem olan bir film sizin için yetersiz ve kalitesiz olabilir. Buna rağmen, sizin keyif alarak seyrettiğiniz bir film çoğu insan tarafından da iyi bir film olarak kabul görmeyebilir. Film değerlendirmelerine insanlar zevklerini ve hayat görüşlerini yansıtabilirler, bu da bir filmin iyi-kötü ölçeğindeki yerini bize objektif ve kesin olarak vermeyebilir.

Görüldüğü üzere, bir filmin iyi olarak değerlendirilmesi için pek çok farklı perspektif ve faktör dikkate alınmalıdır. Genel olarak diyebiliriz ki, bir filmin iyi olması için izlerken kendimizi kaptırmamız ve her dakikasından zevk almamız yeterlidir. Ünlü Amerikalı yönetmen Michael Cimino’nun dediği gibi: “İyi bir film, film izlerken film izlediğinizi fark etmediğiniz bir filmdir.”. Gerçekten de bu sözde belirtildiği gibi filmlerin asıl amacı bizde iz bırakmak değil, bizi bambaşka boyutlara ve dünyalara götürmektir.

(Visited 23 times, 1 visits today)