Zombiler

Merhaba. Bugün sizlere zombileri anlatacağım. Ben zombilere çok meraklı bir kızımdır. Zombilerden küçükken çok korkardım fakat şu anda ilgi alanıma girdi. Zombilerden korkulacak çok fazla bir neden olduğunu sanmıyorum. Çünkü zombiler bir ara bilim adamları tarafında araştırılıyordu. Araştırmalarına göre zombilerin gerçek hayatta olmadığını söylemişlerdi. Zombi voodoo Afro-Caribbean ve Creole ruhani inanç sistemlerinde ölümsüz bir insandır. Bu folklorik zombiler doğaüstü güçler ve şamanistik hekimliği vasıtasıyla, yaşayanlar arasında korku yaratmak amacı ile ölü insan bedenlerinin yeniden canlandırılmasıdır. Zombilerin daha korkunç versiyonları yamyamlık öğesi kullanılarak korku sinemasında sıkça sergilenmektedir . Zombiler hareket edebilir, normal insanlar gibi yemek yiyebilir, duyup konuşabilirler ancak hafızaları yoktur ve içlerinde bulundukları şartları idrak edemezler . Bundan dolayı filmlerde gördüğünüz üzere zombiler insan beyni yemeye çalışıyorlar; bunun nedeni zombilerin akılları başında olmadıkları için.

Zombilerin bilim adamlarının da ilgisini çektiğini söyleyebilirim. Birçok virüsün bir araya gelerek insan hücrelerini ele geçirebileceği ve insanı etkisiz hale getirebileceği üzerinde araştırmalarına devam etmektedirler. Ayrıca, bu karmaşık hastalıkların matematik içinde iyi bir gelişme olacağını söylemekteler. Yaşanmış efsanelerde bize yol göstermektedir. Zombilerle ilgili 1937’li yıllarda yaşanmış gerçek bir olaydan bahsedeceğim: “1937 yılında Zora Neale Hurston adlı bir araştırmacının Haiti’deki gelenek ve âdetler üzerinde yaptığı bir araştırma sırasında açığa çıkıyor. Hurston, 1907 yılında 29 yaşındayken ölmüş ve gömülmüş Felicia Felix-Mentor ile ilgili bir söylentiyle karşılaştı ve olayı soruşturmaya başladı. Köylüler ölümünden 30 yıl sonra Felicia’yı yollarda sersem bir şekilde ve yanında birkaç kişi ile birlikte yürürken gördüklerini söylüyorlardı. Hurtson, bu bahsedilen insanlara çok güçlü ilâçlar verilmiş olduğu söylentilerinin peşine düştüyse de daha fazla bilgi vermeye istekli kimse bulamadı. Hurtson sonraki yıllarda kaleme aldığı bir yazısında bu konuya da değinerek şöyle demiştir:

-Eğer bilim kabile törenlerindeki figürler yerine Haiti ve Afrika’daki Voodoo’nun altını kurcalarsa, bugüne kadar tıp ilmi tarafından bilinmeyen bir takım tıbbi gizemlerin gücüne ulaşacaktır. “(www.acikbilim.com)

Zombi virüsünün yaygınlaşması pek mümkün görünmüyor. Çünkü, bilim adamları ve tıp nasıl AIDS için ilaç bulduysa bu sorunu da kısa sürede çözeceklerdir. Voodoo büyücüleri tarafından ele geçirilmediğimiz sürece zombileşmemiz mümkün değil.

 

 

(Visited 77 times, 1 visits today)