ZORLUKLAR İLE MÜCADELE

Başarılı İnsanların Üstesinden Geldiği 7 Zorluk - Kelebek Pelin Bu hayatta sıkıntı veya güçlükle yapılan şeyler zorluktur. Kısacası herkesin hayatında illaki olan bir şeydir. Bu zorluklar hayatta yeni şeyler öğrenirken diğer yandan öğrendiğimiz fakat hala bazı aşamalarda yaşadığımız zorluklardır. Mesela yeni bir spora başladığınız zaman karşılaştığınız zorluklar ve yavaş yavaş öğrendiğiniz zaman daha oynama seviyesi artacağı için karşılaştığınız zorluklar gibi. Ama bence yeni bir şey öğrenirken yaşadığımız zorluklar daha sonra yaşayacağımızdan daha zordur. Peki, bu tür zamanlarda insanın yanında bir usta olmalı mı yoksa olmamalı mı?

Aslında bunun cevabı karşılaştığımız durumlara göre değişir çünkü az önce verdiğim örnekte bir spora başladığımız zaman antrenörlerin yardımı yani o işin ustası olur. Fakat bir çalışma düzeni yapmak istersek bunu kendi kendimize yardım ederek yapabiliriz. Ama çoğunlukla ben insanın kendi kendine bir şeylere yapabileceğine inanırım. Bir spora antrenör ile başlarsan daha sonra kendin çalışıp o işe yoğunlaşarak kendini geliştirebilirsin. Ayrıca insan, bu tür şeyleri hep birilerinin çabası ya da yardımı ile yaparsa; zaten daha sonra yanında kimse olmadan hiçbir şey yapamaz. Goethe’nin de dediği gibi: “En büyük kötülük, zorluklara karşı koymamak zafiyetinden gelir.” Hayatta zaten bu tür şeyler olmalı ki biz de biraz zorlanalım ve anlayalım hayatı, yaşayalım. Her zaman her şey bizim istediğimiz gibi gidemez, bu yüzden bizim bunlarla nasıl başa çıkacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Ben bu konuda en büyük başka bir örnek olarak Atatürk’ü söylemek istiyorum. Çünkü o, hiçbir zaman zorluklar karşısında yılmadı ve daima her şeyin üstesinden gelebildi. Aslında bir şeyi çok istedi: vatanı kurtarmak. İnandı ve çabaladı ve sonunda oldu. Bu durumda insanın bir şeyi yılmadan pozitif bir şekilde her ne olursa olsun bıkmadan yapması da zorlukları TEK BAŞINA aşabileceğini gösterir.

Mücadele geleneği, gelecek ile ne zaman buluşacak? | PolitikYol Haber Sitesi Kısacası: eğer bu hayatta başarılı, özgüvenli ve güçlü olmak istiyorsanız sabırlı olmak çok önemli. Dediğim gibi hep yanınızda anneniz babanız ya da bir başkası olmayacak. Bazen sadece kendi başınıza kalacaksınız ve işte o zaman kendi kendinize yetebiliyor musunuz? Bunu öğreneceksiniz. Bunu yaparken ise az önce dediğim özellikleriniz ile yapacaksınız, başaracaksınız. Fakat en başından ben yapamam, olmaz v.b gibi şeyler söylerseniz bu demektir ki hep biri ile bir şeyler yapmalısınız. Hiç kendiniz bir şeyleri halledemezsiniz. Unutmayın, siz kendinizi bir işe inandırıp özgüvenli bir şekilde ilerlerseniz ne bir başkasına ihtiyaç duyarsınız, ne de zorlanırsınız. Yeter ki bir şeyi aklınıza koyun ve başarmak isteyin.

(Visited 141 times, 1 visits today)