Day 4 Prelims 2012 Olympic Trials

Sporun Faydaları

Ben spor yapmayı çok seviyorum özellikle de yüzmeyi. Yüzdüğüm zamanlar kendimi çok iyi hissediyorum. Hem ruhumu rahatlatıyor hem de boyumun daha çabuk uzadığını düşünüyorum. Spor, bedensel ve ruhsal yetenekleri düzenli, dengeli, amaca uygun olarak geliştirmek ve gereğinde bunlardan en iyi biçimde yararlanmak için yapılır. Gençlik çağında başlanan ya da çocukluk çağında başlayıp sürdürülen sporun kişilik gelişmesinde katkıları çoktur.

Gençlik çağındaki özdeşleşme, toplumsal rol üstlenme, özerklik ve sorumluluk kavramlarının gelişmesinde en etkin eğitim yollarının başında spor gelir. Bedensel gücün gelişmesi ve yeteneklerin ortaya çıkması, gence güven kazandırır.

Sporun sağlığımıza etkisi yadsınamaz. Bütün eklem ve kasların çalışmaları ve bunu gerçekleştiren sporlar, insan vücuduna çeşitli gıdalar, su ve hava gibi büyük yarar sağlar. Yaşamımızın her döneminde, vücut yapımıza ve yaşamımıza uygun spor çeşitleri vardır. Spor ile sağlığımızı koruyabilir ve sağlıklı uzun bir yaşam elde ederiz.

yuruyus

Bedensel çalışma sonucu vücutta bir ısınma olur. Büyük bir kalori meydana gelir, metabolizma hızlanır. Kalp vurumu hızlanır, kan dolaşımı artar, bu sayede beyin, kalp kası ve bütün vücut organlarının kanlanması sağlanır. Hormonlar daha iyi çalışır ve vücudun her yerine daha iyi taşınır. Akciğerlerin fonksiyonu artar, gelişir. Kan daha iyi temizlenir ve böylece vücut bol oksijenle beslenebilir. Bünye kuvvetlenir, dayanıklılığı artar, tamir olayları kolaylaşır. Ter ile vücuttan zehirli maddeler atılır ve kilo da verilir. Bunlara ek olarak olumlu psikolojik etkiler ile boş zamanların değerlendirilmesi gibi faydalı etkiler de sayılabilir. Spor, birçok ülke için bedensel ve ruhsal eğitimde en iyi, geçerli ve yaygın yöntemlerden biri durumuna girmiştir.

kosma

Gençler, spor sayesinde fedakar ve azimli olmayı öğrenirler. Aynı zamanda başarının ancak çalışma ile olabileceğini, başarıya ulaştıkça çevrenin ilgisini ve beğenisini kazanacaklarını fark ederler. Kurallara uygun olarak yapılan hiçbir spor karşılaşmasında ya da yarışmada, başarısızlığın alkışlandığı, güçsüzlüğün üstünlük elde ettiği, çalışmayanın kazandığı görülmemiştir.

Spor yapan gençler, başarı için kendine güvenmeyi ve yeteneklerini iyi kullanmanın gerekli olduğunu öğrenirler. Bunlardan dolayı spor, yemek yemek, su içmek, hava almak gibi vücudumuzun en önemli ihtiyaçlarındandır.

(Visited 187 times, 1 visits today)