Hayvanat Bahçeleri Masum mu?

cunku-empati-yapmayi-unuttuk_780x585-oe7i3c75s5

Hepimizin bildiği üzere, ülkemizde ve dünyada pek çok hayvanat bahçesi bulunuyor. Bu hayvanat bahçeleri bize gayet masum, keyifli ve bilgilendirici yerlermiş gibi geliyor. Oysa, bu durum hiç de göründüğü gibi masum değil ne yazık ki.

Pek çok hayvana ev sahipliği yapan hayvanat bahçeleri görünüşte çok güzel bir hafta sonu eğlencesi öyle değil mi? Peki hayvanlar için de durum böyle mi? Aslında hayvanlarla empati kurduğumuzda durum hiç de iç açıcı değil. Düşünsenize, ailenizle düzgün, mutlu ve huzurlu bir hayatınız; yeşilliklerle dolu, koşup oynayabileceğiniz inanılmaz güzel bir doğal alanınız var. Bir gün yabancı birileri gelip sizi ailenizden ve doğal ortamınızdan alıp hiç bilmediğiniz bambaşka bir yere götürüyor. Üstelik bununla da kalmıyor, sizi eski alanınızın yerini asla tutamayacak, küçücük ve tamamen iç ürpertici demir parmaklıklarla çevrili bir yerde yaşamaya mahkum ediyor! Maalesef ki yaşamınızın geri kalanını genellikle tek başına, o küçücük kafeste boş boş yürüyerek ve pek çok yabancının size bakmasını, flaşla fotoğraflar çekerek sizi rahatsız etmesini izleyerek ailenizden uzakta geçiriyorsunuz. Tam bir işkence! Hayvanların bu şekilde işkence çekmelerine göz yummalı mıyız? Bence kesinlikle hayır! Vicdanı olan her insan bu duruma karşı bir şeyler yapmak isteyecektir elbette. İşte maalesef hayvan haklarının ihmal edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Ne yazık! Ben anlamıyorum, neden insanlar bu derece acımasız olmak zorunda? Neden sadece kendilerini düşünüyorlar? Neden empati kurmaya çalışmıyorlar? Hayvanların suçu ne?

Bence bu sorunu kesinlikle çözmemiz gerekiyor. Biliyorum, hayvanat bahçelerini tamamen ortadan kaldıramayız ancak daha yaşanabilir hale getirebiliriz öyle değil mi? Mesela hayvanlara ayrılan alanları büyütebiliriz. Doğal habitatlarına benzemesi için o bölgeleri daha çok ağaçlandırabiliriz veya daha geniş göletler yapabiliriz. Hayvanları flaşla rahatsız etmeden fotoğraf çekebilir, hayvanlara daha düzgün davranılmasını sağlayabiliriz. Bir hayvanı bir süre hayvanat bahçesinde sergiledikten sonra eski ortamına götürebiliriz. Sizce de kulağa mantıklı gelmiyor mu?

Sonuç olarak, hayvanat bahçeleri sandığımız kadar masum yerler değil. Buradaki hayvanlara gerçekten yazık ediyoruz, onları hiç düşünmüyoruz. Artık insanlar bu konuda bilinçlenmeli ve tepki göstermeliler. Farkına varmamız gereken bir gerçek var ki bu dünyanın tek sahibi yalnızca bizler değiliz!

(Visited 142 times, 1 visits today)