Bambaşka Bir Ada Hikayesi

Herkese merhaba! Ben bu yazımda sizlere en sevdiğim kitaplardan biri olan ”Ada” hakkında bilgi vereceğim.

ada

VAR OLMAYAN BİR ADADAN NASIL KURTULURSUN?

”Gizemli Nil Adası’nda kurallar belliydi. Bir yılınız vardı. Kaçmak ya da hayatta kalmak için tam 365 gün.

On yedi yaşındaki Charley kuralları bilmiyordu. Hatta nerde olduğundan bile haberi yoktu. Hatırladığı son şey sıcak hava ve kendinden geçtiğiydi. Uyandığında ise kayalık bir arazide yapayalnızdı.

Kaybolmuş ve yalnız hisseden Charley, adada uzun süre hiçbir insana rastlamamıştı, ta ki gençlerin lideri Thad ile karşılaşana kadar. Artık, adadan kaçmanın ne kadar zor olduğunu öğrenmişti ve tabii bir de aşık olmanın. Thad’in zamanı doluyordu ve Charley, geleceklerini kurtarabilmek için önce Thad’i kurtarması gerektiğini fark etmişti. Ancak tehlikelerle dolu bu adada en büyük tehdit zamandı!”

*”Tamam işte durum şu. Buraya ergenlik yıllarındayken, on üç on dokuz yaş arası bir yerde geliyorsun. Bir yılın var. Ya bir kapı yakalarsın ya da…” Durdu safir gözleri alevler içindeydi, kendisi tutuşacak zannettim.

”Ya da?” diye bastırdım.

”Ölürsün.”

ada-1

Lynne Matson’un kaleme aldığı ”Ada” üç kitaptan oluşmaktadır. Ancak ikinci ve üçüncü kitapları birinci kitap kadar etkili değildir. İlk kitap ise sizleri hikayenin içine taşıyıp yaşanan olayları sizlerin de yaşıyormuşsunuz gibi hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca kitabın özelliklerinden biri de alışılmamış bir konu üzerine yazılmasıdır. Kitapta ilginç olan durumlardan biri her iki tarafta da açılan kapılardır. Bu kapılar ergenlik çağındaki kişileri farklı yerde bularak onları içlerine alıyorlar ve adaya getiriyorlar. Ada’dan kurtulabilmek için de yine kapıların içinden geçmek gerekmektedir. Kapıların ilginç özelliklerinden biri de kıyafetleri, takıları vs. taşımamasıdır. Sadece insan bedenini taşımaktadır. Aynı zamanda adaya hayvanlar da gelmektedir ve bu hayvanların birçoğu ada halkı için tehlike oluşturmaktadır. Ada halkı da bu sebeplerden dolayı kendilerini korumak için birçok silah yapmışlardır. Kendi kıyafetlerini, kendi yiyeceklerini elde etmişlerdir. Yani adada herkesin bir görevi vardır.

Ada’da bir duvar var ve adaya gelen kişilerin isimleri buraya kazınmaktadır. Ada’dan kurtulan kişilerin isimlerinin yanına tik işareti konulurken adadan kurtulamayanların isimlerinin yanına çarpı işareti konulmaktadır. Acaba Charley ve Thad’in isimlerinin yanına hangi işaretler konulacaktır.

Kitap Hakkındaki Bazı Yazarların Yorumları

“Ada’yı ilk bitirdiğimde tırnaklarım yenmiş, sinirlerim gerilmişti ve kalbim yerinden çıkacak gibi atıyordu. Nefesinizi kesecek kadar heyecan verici.”

KASIE WEST, Dönüm Noktası romanının yazarı

”Elinizden bırakamayacağınız, sayfaları ardı ardına çevireceğiniz bir hikaye!”

–  MARY E. PEARSON, Hayata Uyanmak romanının yazarı

”Gerilim dolu, güçlü bir çıkış romanı. Ada’nın sinematografik anlatımı ve tehlikelerle dolu doğası, Lost dizisi hayranlarına yepyeni bir bölüm gibi gelecek.”

– PUBLISHERS WEEKLY

” On numara!”

VOYA (Starred Review)

Kitap hakkında benim yorumum ise, bittikten sonra insanın üzerinde inanılmaz bir etki bırakan, okurken sizi dış dünyadan soyutlayan bir roman. Birçok maceraperest insanıo hoşuna gidecek ve ellerinden bırakamayacakları bir kitap. Aynı zamanda da Charley ve Thad’in  aşkları da birçok aşk romanı severinin hoşuna gidecek gerilim ve aşk dolu bir roman.

(Visited 151 times, 1 visits today)