Antalya’da Bir Dünya

Eş zamanlı olarak hem okyanusta, hem kutuplarda, hem de Amazon ormanlarında olmak ister miydiniz? Antalya Konya Altı’nda bir eğlence merkezinde bu mümkün. Bütün bunlara ilave olarak bu mekanı 3 boyutlu sinema şeklinde dünyanın birbirinden farklı okyanuslarında bulunan deniz altındaki batık cisimleri görme fırsatını bulabilirsiniz. Geçen yaz gitme fırsatını bulduğum bu eğlence mekanında oldukça büyülendim ve eğlendim. Eğlence merkezi 4 bölümden oluşmaktadır; Su Dünyası (akvaryum), kar dünyası (snowland), vahşi doğa parkı (wildpark) ve 3D sinema.
Akvaryum (su dünyası), dünyanın en büyük akvaryum komplekslerinden biridir. 131 metrelik uzunluğu ve 3 metrelik genişliği ile dünyanın en büyük tünel akvaryumu özelliğini taşımaktadır. Akvaryumda 6800 metreküp su hacmine sahip toplam 64 adet tank bulunmaktadır. Tankın dekorasyonu İtalyan heykeltraş Benedetti tarafından Afrika’da tasarlanmış olup, içerisinde gerçek boyutlu bir uçak, gemi ve deniz altı enkazı bulunur.
Wildpark (vahşi doğa parkı), amazon bölgesinde görülebilecek tehlikeli ya da tehlikesiz canlıların sergilendiği bir bölümdür. Görebileceğiniz canlılar arasında yılanlar, kertenkeleler, timsahlar, örümcekler, kurbağalar vs. yöreye uygun özel ses ve efektler eşliğinde izlenebilir. Ziyaretçilere özel bir yürüyüş alanı mevcut olduğundan ziyaretçiler için herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Sergilenen canlılar veteriner hekimler tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir.
Snowland (kar dünyası) toplam 1500 metrekare kapalı alan içerisinde yer almaktadır ve geceleri gerçek kar yağdırılmaktadır. Snowland’in içerisinde iglolar ve küçük bir kayak pisti bulunmaktadır. İçerisi sürekli olarak -5 dereceye ayarlanmıştır, bu yüzden mekana özel ziyaretçilerin giyebileceği özel kıyafetler ile girilmesi gerekmektedir. Antalya’nın kavurucu sıcağında, bir süreliğine serinlemek için sıradışı bir ortam olarak karşımıza çıkmaktadır.
Bütün bu mekanları gezdikten sonra sıra 3 boyutlu su altı yolculuğu filmine gelmektedir. Bu 3 boyutlu filmde dünyanın çeşitli okyanuslarındaki deniz altı canlılarını, batık gemilerini hatta Çanakkale’de batan Lundy gemisini gerçeğe yakın olarak görme fırsatını bulacaksınız. Köpekbalıkları ile birlikte yüzecek, balinalar ile birlikte eğleneceksiniz.
Ben bu eğlence merkezinden çok memnun kaldım. Eğer Antalya’ya gitmeyi planlıyorsanız bence mutlaka seyahat planınıza bu eğlence merkezini eklemelisiniz.
(kaynak:vikipedi)

antalyada bir dünya Foto

(Visited 101 times, 1 visits today)