Atların Üstünde, Özgürce

Binicilik oldukça eğlenceli ve zor bir spordur. Çünkü atların üstünde durmak çok zordur. Ayrıca atlar hareket ederken oldukça sarsıntı yaşarız. At dört nala giderken dengemizi korumak için ayağa kalkıp otururuz. Atların birçok çeşidi vardır. Bunlardan bazıları Arap atı, Shire atı, Amerikan Quarter atı… Atların türlerine göre huyları da farklılık gösterir. Buna örnek verecek olursak, Arap atları oldukça asidir. Arap atının arkasına geçen biri canına susamıştır. Bu bilgi her at için geçerlidir fakat Arap atlarının tekmesi oldukça can acıtır. Diğer türde bir at o kadar sıklıkla tekme atmaz. Neyse asıl konumuza gelelim.

Ata binmek isteyen bir kişi için size bu bilgileri vermek istedim. Şimdi binicilik sporuyla alakalı bilgi vereceğim. Güvenliğimizi sağlamak için ve bize daha kolaylık vermesi için bazı araç ve gereçler kullanırız. Örneğin “tok”. Tok atı kullanırken güvenliğimizi sağlamak için kullanılır. Herhangi bir düşme durumu olursa diye kafamızdan darbe almamamız için kullanırız. Atlarımızı dört nala koşturmak için ayaklarımızla vururuz ya da ağzımızla ses çıkarırız.

Ata binerken muhakkak sol tarafından binip sol tarafından inmeliyiz ve atın arkasına kesinlikle geçmemeliyiz. Ayrıca atın size alışması ve sizi dinlemesi için ata binmeden önce elma, salatalık, havuç veya şeker verebilirsiniz. Eğer at sizin komutlarınıza karşı geliyorsa sakın korkmayın hemen ayağınızla vurun. Bu şekilde atı kontrolünüz altına alabilirsiniz. Eğer bu işinize yaramadıysa atınızı sevin. IMG_8419Tabi ki biz ata binerken atın da bizim üstüne oturabilmemiz ve ayaklarımızı koyabilmemiz için onun da bir şeyler giymesi gerekir. Atlara dizgin,eyer gibi birçok araç takarız. Bunlara at donanım malzemeleri  denir.

Peki ya biz bu atlara nerede biniyoruz? Atlara manejlerde bineriz. Bazı manejler açık bazı manejler ise kapalıdır. Eğer siz de ata binmek istiyorsanız hemen hemen her şehirde atlı spor kulüpleri bulabilirsiniz. Eğer sadece bir kez denemek istiyorsanız atlı bahçe alanlarında ufak bir fiyat ödeyerek atlara binerek iyi bir vakit geçirebilirsiniz. Evet benim atlarla ilgili bilgilerim bu kadar yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım bu yazımdan sonra atlara daha çok ilgi duymuşsunuzdur. Unutmayın, atlarla kısa sürede arkadaşlık kurabilirsiniz.

(Visited 254 times, 1 visits today)