Benim Sağlıklı Tabağım

Annem bize sürekli olarak yemeyi en çok sevdiğimiz, hamburger, patates kızartması, kola, çikolata ve şekerlerin bizim sağlığımız için zararlı olduğunu söylüyor. Peki, neden tadını sevdiğim her şey benim için zararlı tadını sevmediğim şeyler ise faydalı?


Ben de bu konu için bir şeyler araştırmak istedim ve ‘Benim Sağlıklı Tabağım’ diye bir konuyla karşılaştım. Bu konu hakkında arkadaşlarımla bu öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Benim sağlıklı tabağım sizin de gördüğünüz gibi bölünmüş bir tabak ve dengeli beslenmek için bir günde neler yememiz gerektiğini gösteriyor.

DENGELİ BESLENME NEDİR?
“Günde üç öğün yemek yendiğinde ve her öğünde her gruptan besin önerilen miktarlarda tüketildiğinde yeterli ve dengeli beslenme sağlanır.”

BENİM SAĞLIKLI TABAĞIMDA NELER VAR?

e

1. Ekmek ve Tahıl
2. Et
3. Süt ve süt ürünleri
4. Sebze ve meyve

Ekmek ve Tahıl Grubu: Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıllar ve bunlardan yapılan un, bulgur, ve benzeri ürünler

c
Et Grubu: Et, tavuk, balık, yumurta, peynir, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinler bulunur. Ceviz, fındık, fıstık da tabağın bu bölümünde yer alır. Vücudumuzun ve beynimizin gelişmesini, güçlü vücut direncini sağlar.

a
Süt grubu: Süt ve yoğurt, süt, kefir, ayran gibi sütten yapılan besinler. Dişlerimizin ve kemiklerimizin güçlü olmasını sağlar.

d
Sebze ve Meyve Grubu: Sebze ve meyveler. Vücudumuza gereken vitamin ve mineralleri sağlar, Vücudumuzu hastalıklara karşı korur.

b
Aslında bunlar benim gün içerisinde okulda ve evde yediğim yiyecekler. Bunları yemenin yanında kahvaltı yapmanın da çok önemli olduğunu öğrendim. Eğer okula kahvaltı yapmadan gidersem, öğrenmem daha zor olurmuş. Kahvaltı ayrıca öğrendiğimiz şeyleri daha kolay hatırlamamıza da yardım edermiş. Ben bunları öğrendikten sonra artık her sabah kahvaltımı yapıyorum.
Son olarak dengeli beslenmemizi bitirmek için spor yapmalıyız.f

(Visited 223 times, 1 visits today)