Beethoven

Beethoven sağır olan büyük bir müzisyendir, ayrıca 17 Aralık 1770’de doğmuş ve 26 Mart 1827’de ölmüştür. Beethoven’in sağırlığı müzisyenliğini hiçbir şekilde etkilememiştir. Piyanoyu çalmadan önce bir bardak suyu alıyor ve piyanonun üstüne koyuyor, sonradan bir notaya bastığında suyun titreşiminden notayı anlıyordurdu. Beethoven Almanya’da doğmuş ve Avusturya’da ölmüştür. Beethoven ilk müzik eğitimini babasından almış, sonradan Neefe ile çalışmaya başlamıştır.

1783’te ilk bestesi olan Dressler’in Marşı Üzerine Çeşitlemeler Neefe’nin yardımıyla yayınlandı. Beethoven tam olarak 138 tane opera yapmıştır. Annesinin ölümünden sonra Viyana’ya giderek hayatının bütün anlarını orda yaşamıştır.

1798 yılında işitme problemleri yaşamaya başlayan Beethoven bu tarihten sonra 21 yıl boyunca hiç kimse ile iletişim kurmamıştır. Bu süreden sonra çok yanlızlık ve acılar çekmiştir. Bütün senfonilerini işitme problemleri yaşamaya başladıktan sonra bestelemesi de dikkate alınacak bir olaydır.

Sonradan siroz hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmiştir. 30.000 kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından Wohring mezarlığına defnedilmiştir.

(Visited 62 times, 1 visits today)