Oyunlarda Kullanabileceğiniz Proxy Programı: Charles

Charles birçok amaçla kullanılabilen bir programdır. Benim bu programı kullanma amacım oyunlardaki güç dengesini adaletli bir şekilde değiştirmek. Hile ile ulaşılması imkansız olan aşamaya gelen kişi ile oyuna yeni başlayan arkadaşımın oyundaki aşamasını arttırıp hile yapan kişi ile aynı seviyeye getirmek buna örnek olarak gösterilebilir. Charles, oyunda seviye atlamadan, ancak seviye atlayarak elde edilen ödüllere erişim izni vererek gücü ve oyun oynama hakkını arttırmayı sağlamaktadır. Böylelikle, Charles yüklenmeyen bilgisayarlarda oyun oynayanlar dezavantajlı olmaktadır.

Charles’ın çalışma prensibini anlatacağım. Örneğin, para kazanarak belli malzemeler aldığınız bir oyunda gerçekte 100 birim para kazandığınız halde, size 15.000 birim ya da sonsuz para elde etme olanağı vermektedir. Programda daha buna benzer çok sayıda avantaj sağlayan yol ve yöntemler vardır. Bu işlemler, programın çalışmaya başlamasıyla bilgisayar ekranının sol tarafında bulunan boşluğa belge olarak kaydedilir ama biz sol tarafta tutulan verileri istediğimiz gibi değiştiremeyiz. Eğer değiştirmek istiyorsak, break point’e yani altıgen şeklindeki kırmızı kutucuğa bir kez basmak yeterli. Kırmızı altıgen şeklindeki kutucuk başta belirttiğim veriyi değiştirdiğimiz zaman dosya olarak saklar, bilgi alışverişi ile saklamaz. Kırmızı altıgen şeklindeki kutucuğun tuttuğu dosyaların bazısı işlenebilmekte bazısı ise ‘trash’ denilen gereksiz ve işlenemeyen dosyalar ile dolabilmektedir. İşlemek istediğimiz dosyayı aramaya gerek yoktur çünkü, değiştirdiğiniz veriyi Charles anında yakaladığı ve ‘trash’ olmadığını anladığı zaman ekranınızın önüne çıkar. Bazı oyun siteleri Charles tehdidini ortadan kaldırmak için program açıldığı anda site kendini dondurabilir veya kişinin siteye girmesini yasaklama gibi çeşitli önlemler alabilirler. Bazı sitelerde çalışmayacağını yine belirterek istediğimiz dosyanın üstüne tıklıyoruz. Tıkladığımız zaman çeşitli göstergeler karşımıza çıkıyor. Bu göstergelerden ‘overview’den ‘edit response’a tıklıyoruz. ‘Headers’dan ‘Text’e alıyoruz. Değiştirmek istediğimiz verinin üstüne tıklayıp oradaki rakamı değiştiriyoruz (Değiştirdiğimiz rakamla bir nesneyi, oyun parasının değerini vb. değiştirebiliriz). Rakamı yazmayı bitirdikten sonra ‘execute’ butonunu tıklıyoruz.

Ben bu programı uzun yıllar kullanmama rağmen yine de oyunun zevkinin çıkması ve mağdurların durumunu düşünerek kendi emeğiniz ile oyunu oynayıp aşamaları geçmek her zaman daha iyidir. Şu an anlattığım program bir hile programı olarak da kullanılıyor. Charles çaba sarf ettiğiniz ancak geçemediğiniz bir aşamayı geçmek için kullanılabilir hem de emek sarf edenlere saygısızlık yapmamış olursunuz. Programların kullanış amacı çok önemlidir. Herkesin iyi amaçlar ile bu programı kullanmadığını hesaba katmak gerekir. Zaten siteler bu neden ile Charles’tan korumak için çeşitli yollara başvuruyorlar. Programın ücretsiz olması nedeni ile birçok kişi Charles’ı indiriyor. Ancak nasıl kullanıldığı bilinmediği için birçok kişi programa kötü oy veriyor. Programın çok yönü var ancak ben bir tanesini anlattım. Gelecek yazılarımda diğer yönlerinden de bahsedeceğim. ‘Cheat Engine’ programına kıyasla çok daha güvenilir ve kalıcı bir program olduğunu düşünüyorum. Cheat Engine’de istediğimiz rakamı değiştirmek için o kadar çok vakit kaybediyoruz ki o vakitte Charles’ta 3 işlem yapabilirsiniz. Umarım Charles’ı kullanmak isteyenlere faydam dokunmuştur.

(Visited 884 times, 1 visits today)