Deniz Yılanı

Yılanlar karada ve denizde yaşayan türler olmak üzere ikiye ayrılır. Hayvanları çok seven biri olarak, bu yazımda sizlere deniz yılanını anlatacağım.

deniz yılanı ile ilgili görsel sonucu

Deniz yılanı, denizde yaşar ve zehirli bir yılan türüdür. Hint Okyanusu’nda ve Büyük Okyanus’ta ılık sularda yaşar. 17 türde deniz yılanı vardır. Hepside muhteşem görüntüleriyle göz kamaştırmaktadır.

Deniz yılanları, kurbağa, balık gibi  suda yaşayan canlıları avlayarak beslenirler. Yalnız şeffaf deniz yılanı, denizdeki bitkilerle beslenir.

şeffaf su yılanı ile ilgili görsel sonucu

Boyları, büyüdükçe 2 metreye kadar ulaşmaktadır ve 20 yıl boyunca yaşayabilirler.

Deniz yılanlarının yüzgece benzeyen kuyrukları vardır ve yılan balığına benzerler.

Balıkların suda yaşayabilmek için solungaçları vardır. Ama deniz yılanlarının solungaçları yoktur. Nefes alıp hayatta kalmak için düzenli aralıklarla suyun yüzeyine çıkarlar.

Deniz yılanları zehirli hayvanlardır.Bazıları zararsız, bazıları ise saldırgandır. Isırabilirler ve ciddi zarar verirler.

Zehirli ve saldırgan olmalarına rağmen görüntüleri muhteşem olan hayvanlardır.

Deniz yılanları yumurtlayarak ürerler. Yumurtalarını tehlikelere karşı denizin en diplerinde saklarlar. Belli bir dönemden sonra yılan yavruları  küçük küçük canlılar olarak yumurtanın içinden çıkarlar.

deniz yılanı yumurtası ile ilgili görsel sonucu

Bazı insanlar yılanlardan çok fazla korkarlar. Hatta resimlerine bile bakamazlar. Aslında korkmakta da haklıdırlar. Renk renk, desenli güzel görüntüleri olmasına rağmen, soğuk ve bir o kadar da ürkütücü hayvanlardır yılanlar. Üstelik zehirleri öldürücüdür. Bu nedenle çok sevsem de asla bir yılanın yanına yaklaşmam ve ona dokunmam.

Her ne kadar korksak da, onların da doğada yaşamaya hakları vardır. Bizim ona zarar vermememiz gerekir.

Doğada yaşayan bütün canlıları sevelim ve koruyalım.

 

(Visited 2.662 times, 1 visits today)