DIY mı Dediniz?

DIY (do it yourself) yani Kendin Yap kavramını anlatmak istiyorum. Bence kendin yap çok güzel ve eğlenceli ve sürükleyici. Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.

Ben çok fazla kendin yap gibi şeylerle uğraşamıyorum çünkü vaktim yok. Ödevlerim çok fazla oluyor ve okul geç bitiyor. Hafta sonu derseniz, cumartesi yine okula gidiyoruz fakat saat bire kadar. Ama yine de yaptığım zamanlar çok eğleniyorum. Örneğin; broş yapımı, kalem kutusu yapımı, kitap ayracı yapımı, anahtarlık yapımı, emoji çanta yapımı gibi. Bunların nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum şimdi.

1-) BROŞ YAPIMI                                                                                                                                                Malzemeler:                                                                                                                                                                         *Broş iğnesi                                                                                                                                                                       *Silikon tabancası                                                                                                                                                     * *Üstüne yapıştırmak için süs

İlk başta broş iğnesini alıyoruz. Sonrasında silikon tabancası ile süsü broş iğnesine yapıştırıyoruz. Son olarak kurumaya bırakıyoruz. Örnek olarak:

2-) KALEM KUTUSU YAPIMI                                                                                                                                    Malzemeleri:

  • Renkli keçe ( rengi isteğe bağlı )
  • Fermuar
  • Silikon tabancası
  • süs (isteğe bağı)

İlk başta keçeyi ne kadar ve nasıl boyutta kalem kutusu istiyorsanız, o boyutta alt kısmını kesin ama o boyuttan 2-3 cm uzun ve geniş olsun. Üst kısmı yapmak için ortasını kenarları kopmadan kesiyoruz fermuarı koymak için. Sonra fermuarı ters bir şekilde oraya silikon tabancası yardımıyla yapıştırıyoruz. Sonrasında tekrar silikon tabancası yardımıyla alt kısmı ile birleştiriyoruz. Ama dikkat edin fermuar açık olsun! O açık olan fermuarın içinden yaptığımız şeyi geçiriyoruz ama silikon kuruduğundan emin olduktan sonra. Kalemliğimiz hazır oluyor. İsteğe bağlı süsleye bilirsiniz. Örnek olarak:

3-) KİTAP AYRACI YAPIMI                                                                                                                              Malzemeleri:

  • Tahta (istediğiniz kalınlıkta, istediğiniz uzunlukta)
  • renkli kalem
  • kalın karton
  • makas
  • bant veya yapıştırıcı

İlk olarak tahtamızı alıyoruz. Üstüne süs hazırlıyoruz veya hazır da alabilirsiniz. Mesela kalın kartondan kalp şekli çıkartıp, onu kalemlerle veya başka süslerle süsleyip yapıştırabilirsiniz. Tahtayı sulu boya ile istediğiniz renge boyayabilirsiniz. Örnek olarak:

Aynı şekilde ataca da uygulayabilirsiniz. Örnek olarak:

Ben bu kadar örnek gösterdim. Daha bir sürü var. Bence bunları yapması hem basit hem de eğlenceli. Ben kendin yap şeylerini çok seviyorum, çok basitler. Bunları yapmayı deneyebilirsiniz. En fazla on beş dakikanızı alır. Eğer beğendiyseniz ve sizde böyle şeyler yapmayı çok seviyorsanız hiç vakit kaybetmeyin. Size iyi eğlenceler.

(Visited 182 times, 1 visits today)