Endişe

Bildiğiniz gibi endişe bir duygudur. Endişe demek bir olay veya bir konu üzerinde soğukkanlı olmamaktır. Her zaman bir olayda veya konuda endişe duyan kişiye kaygılı diyorum. Maalesef endişe duyan kişiler kötü sonuçlara neden olabiliyor.

Buradaki mesele hep olumlu düşünmektir. Olumsuz düşünmek insanın bir şey yaparken onu isteksiz yapar.Size bir örnek hikaye anlatıyım:

Bir zamanlar bir aslan ile şahin vardı. İkisi çok iyi bir arkadaştı. İkisi maceralar yaşayıp avlanırlardı. İkisi resmen ormanı fethederlerdi. Ama bir gün şahinle aslan avlanırken şahinin kanadındaki tüylerin döküldüğünü fark etti. Şahin tüylerinin daha fazla döküldüğünü fark edince endişelenmeye başladı. Hemen inişe geçti. Aslana seslendi:”N-napıcaz şimdi ben hiç uçamam beni sırtında götüremezsin düşerim eğer vadiden geçersek üstümüze kaya düşer ve….”  Aslan:”Niye hep olumsuz düşünüyorsun.Belki vadinin üstündeki köprüden geçeriz.Sakin ol yeter ki.” Şahin isteksizce aslanın üstüne bindi.Sonunda vadinin üstünü ulaştılar ama köprünün ortası kırıktı.Şahin olabilcek kötü her şeyi söyleniyordu. 3 dakika sonra aslan:”Yeter ama ya!Artık iyi bir şeyler düşün.En azından köprü asma değil.Olsaydı köprüye hiç basılmazdı.” Sonra aslan biraz düşündü ve köprüden diğer tarafa atladı ve sığınaklarına gitti.Orada özel bir bitkinin özünü dökülen yere döktü ve iyileşmeye başladı…

İşte aslan endişe duymadığı için şahinin kanadındaki alerji durdu.Peki ikisi de endişe duysaydı ne olurdu? Tabi ki de… Pardon,bunu sürpriz olarak sona saklayacaktım.Neyse.Şimdi endişemizi nasıl azaltabileceğimize ya da arınabileceğimizi anlatacağım. Kendinizi  endişeden kurtarmak için yapılacak çok fazla yöntem vardır:

  • Olumlu şeyler düşünmeliyiz.
  • Yoga veya spor yapmak.
  • Zevk aldığımız şeyleri yapmalıyız.
  • Psikologa gitmek.
  • Sıcakkanlı olan kişilerle konuşmak.

en iyi çözümlerdir.Şimdi ben bunu yazarken bile endişeleniyorum.Ama ben olumlu düşündüğüm için hemen geçiyor.Peki ya geçmezse hemen vazgeçmeyin.Başka yöntemlerde kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak bugün dünyada birçok kişi endişe duyuyor.Çoğu kişi karşı koyamıyor ama bazı kişiler resmen endişesini kontrol ediyor.Siz de edebilirsiniz.Ama unutmayın soğukkanlı ve sakin olmadan endişe kontrol edilemez.

(Visited 59 times, 1 visits today)