Pandalar

Pandalar hepimizin sevdiği ve çok tatlı hayvanlardır. Büyük ihtimalle hepiniz pandaları sadece hayvanat bahçesinde uzaktan gördünüz. Pandalar türlerine göre değişir kimisi çok cana yakın ve çok tatlı kimisi oldukça tehlikelidir. Türü tehlikeli olan ve vahşi doğada yaşayan panda sayısı yaklaşık iki bindir.Yani ilk başta kulağı fazla gelebilir ama aslında iki bin pandalar için çok az bir sayı ve gittikçe de azalıyor. Bunun nedenlerinden biri bazı insanlar yasa dışı para kazanmak için pandaları öldürüp kürklerini alıp satmaları. bazen ise pandalar çok sıcaktan veya çok soğuktan ölürler. Pandalar dünya üzerinde 2 veya 3 milyon yıldır yaşamaktadır. Pandalar bu kadar çok yıl yaşamalarına rağmen Avrupalılar onların varlığını 1869 yılında haberdar olmuştur.

 

<strong>Pandaların kendilerine ait bir dili mi var?</strong>

 

Pandalara bir ayı türüdür. Pandalar ne kadar tatlı olsada ısırma konusunda en güçlü memelidir. Sıradan normal bir panda günlük yemek ihtiyacının yüzde 99 unu bambu tarafından karşılıyor. Dev pandaların vahşi doğadaki yaşamı yaklaşık 20 yıldır ( alıntıdır http://listelist.com ) Yukarıdaki resimden de anlayabileceğiniz şekilde pandalar biraz tembel hayvanlardır. Uyumayı çok severler ama aynı zamanda çok iyi tırmanıcılarıdır. büyük pandalar hayatlarının yaklaşık %55 ini bambu arayarak toplayarak onları yiyerek ve uyuyarak geçirirler. Pandalar et obur olmasına rağmen hep bambu yemelerinin sebebi tat alma duyularının olmaması. Et onlara fazla yumuşak ve yavan geliyor. Yetişkin bir pandanın günlük besinini alabilmesi için yaklaşık 38 kilo bambu yemesi gerekir.

 

 

panda1

 

Pandaların şu anda sayısı oldukça az ve nesli tükenmek üzere belki onları bir daha hayvanat bahçelerinde bile göremeyeceğiz bundan dolayı onların kıymetini bilmeliyiz, tıpkı yeryüzündeki tüm canlılar gibi…

 

 

 

(Visited 167 times, 1 visits today)