Eşeklerin Hayatı

Biraz değişik bir konu olduğunu biliyorum ama  eşekler hakkında bilmediğiniz ve öğrenmeniz gereken önemli şeyler olduğunu göreceksiniz. Kim bilir belki bir gün bir eşeğiniz olur ya da bir ahıra yolunuz düşer.

Öncelikle eşeklerin günlük hayatta ne yaptıklarından bahsetmek istiyorum. Bildiğiniz gibi eşekler eşya ve yük taşımacılığında kullanılan hayvanlardır. Geçmişte de günümüzde de bu amaç için kullanılırlar. Kamyon gibi taşıma araçları almaya gücü ve bütçesi yetmeyen insanlar eşyalarını eşekler aracılığıyla taşırlar.

yük tasıyan eşek ile ilgili görsel sonucu

Fakat bazen insanlar eşeklere fazla yüklenirler. Bu durum eşekler için işkence gibidir. Kendi ağırlıklarından çok daha fazla yük taşırlar ve bu bana adaletsiz gelir. Ben hayvanlara da insanlara olduğu gibi saygı duyulmasından yanayım ama günümüzde insanların hayvanlara karşı saygı ve sevgi dolu olmalarını bırakın birbirlerine bile iyi davranmadıklarını hepimiz biliyoruz. İnsanlar bazen çok saygısız olabiliyorlar. Hiç tahammülüm yok böylelerine.Konuyu çok dağıtmadan eşeklerin yaşadıklarına geri dönelim. İnsanlar bazen çok abartıp eşeklere aşırı  yük taşıtıyorlar. Aşağıdaki görsellere bakarak ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

yük tasıyan eşek ile ilgili görsel sonucuyük tasıyan eşek ile ilgili görsel sonucu

Şimdi biraz da eşeklerin besinlerinden bahsedelim. Eşekler saman yer. Eşekler pizza yemez. Şaka bir yana eşekler sadece saman yemezler. Yulaf gibi besinleri de tüketirler. Eşekler için yemek yemek fazlasıyla önemlidir çünkü insanlar onlara sürekli yük taşıttıkları için enerji kaybederler ve enerjiye ihtiyaç duyarlar bu yüzden dengeli ve düzenli beslenmeleri gerekir. Anlayacağınız yemek yemek bizim için olduğu kadar eşekler için de önemlidir.

Şimdi de eşeklere nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili bir şeyler söylemek istiyorum. Eşekler sevgi isterler ve bence bu kadar çok çalışarak sevgiyi ve iyi bir yemeği fazlasıyla hak ederler. Siz de bütün gün çalışıp karşılığında biraz sevgi görmek ve iyi bir yemek yemek istemez miydiniz? Şahsen ben isterdim. Eşekler çalışkan oldukları kadar sadıktırlar da fakat bazen biraz inatçı olabilirler ama bence o kadar da büyük bir sorun değildir. Bize çok fazla iyilikleri dokunan bu hayvanlara sadece inatçı oldukları için kötü davranılmamalıdır.

Yazımı ders verici bir şekilde bitirmek istiyorum. Hani büyükleriniz size kızınca “eşek” ya da “eşek herif” gibi sözler söylerler ya iyi bir şey yapınca da aslan derler. Ben, bana eşek denilirse alınmam çünkü eşekler çalışkan hayvanlardır ama insanların zihnine tembel ve inatçı olarak kazınmışlardır fakat asıl tembel olanlar aslanlardır. Aslanlar bütün gün yatar acıkınca avlarına odaklanıp karınlarını doyururlar. Eşekler ise çalışarak kazanırlar.

Umarım eşekler hakkında düşüncenizi değiştirebilmişimdir.

 

(Visited 1.091 times, 1 visits today)