Eski Dostluklar ve Günümüzdeki Dostluklar

Hepimiz eve geldiğimizde yakınımızda buluşacak bir arkadaş isteriz değil mi? Eski zamanlardaki gibi mahalle arkadaşlarımız olsun isteriz, onunla ya da onlarla çeşit çeşit oyunlar oynamak isteriz.

Ben de öyle bir arkadaşım olsun isterdim ama yaşadığım yerde öyle bir ortam yok. Mesela sitemizde park var ama bir kişi bile gelmiyor. İşte yaşadığımız dönemde insanlar evden çıkmadıkları için ya da alışveriş merkezlerinde oldukları için mahalle arkadaşlıkları yok oluyor. Tabi ki başka bölgelerde hala devam ediyor bu arkadaşlıklar ama fazla değil. Oysa eskiden mahalle dostlukları her şeyden önemliydi, her yere beraber gidilirdi, bütün oyunlar beraber oynanırdı. Ben zamanlara şahit olamadım ama olmak isterdim.insanların o samimiyeti nasıl yakaladıklarını çok merak ediyorum.

Günümüzdeki arkadaşlıklara baktığımızda ya hep küsülür daha sonra barışılır ya da laf atılmaya başlanılır. Samimiyetler ise yapmacıktır. Tabi ki bütün dostuklar böyle değildir ama çoğu bu şekilde. Okulda oyun oynanmaz oldu, tenefüslerde hiçbir şey yapılmaz oldu. Artık okulda ya da sokaklarda oyun oynayan çocuk görmek çok zor ve nadir oldu. Hepimizi sıkan şey de bu olmalı. Bence eski den bu kadar sıkılmıyordu insanlar. Çünkü aile büyüklerimden aldığım duyumlara göre bir çizgi filmin başlaması için televizyonun başında oturulurmuş, markete gidilecekse asla tek gidilmez arkadaşlarla beraber gidilirmiş, oyuna başlamadan önce eğer arkadaşlardan bir tanesi bile yoksa onu beklemeden oyun oynamaya başlanmazmış. Ama şimdi kimse etrafını düşünmez olmuş.

Eski dostluklardan eser kalmamış. Eskiden bir evin bahçesi buluşma yeriymiş oraya gelmek ve oyun oynamak için heyecanlanırlarmış ama şimdi cafelerde buluşurolduk. Buluşunca en fazla üç ya da beş dakika sohbet edilir daha sonra telefonlarla uğraşılır oldu. Eskiden bir arkadaşına bir şey olduğunda ona yardım etmek için ellerinden gereken her şeyi yaparlarmış ya da bir yerde kaza olduğunda hemen yardım edilirmiş ama günümüzde öyle değil. Evet tabiki bizlerde yardım ediyoruz ama gördüklerime göre konuşuyorum yolda bir kaza oluyor ve çevresi çok kalabalık gözüküyor zannediyoruz ki yardım ediyorlar ama o kişilerin çoğu ya gazeteci ya da çekmek için gelenler elbette arasında yardım edenler de vardır. Günümüzün eski dostluklara ve o zamandaki davranışlara çok ihtiyacı var.

(Visited 1.190 times, 1 visits today)