Metal Müziğe Karşı Ön Yargı

Herkesin sevdiği bir müzik türü mutlaka vardır. Jazz, Hip hop, EDM, Trap, Dubstep, Pop, Arabesk vs… Metal de bir müzik türüdür fakat pek sevilen bir müzik türü değildir. Genellikle ön yargılara maruz kalır ve metal müzik dinleyen kişilere genellikle, Ama bir kişi Metal müzik dinleyen kişilere genellikle, “Iyy onu mu dinliyorsun?”, “Böyle şeyler dinleme”, “Şeytan mı o?”, “Kesin şeytana tapıyordur!”, “Gerçek müzik dinle!”, “Bir daha dinlediğini duyarsam konuşmam senle!” gibi cümleler söylenir.

Metal müzisyenlerinin dış görünümleri değişebilir, fakat bir benzerlik mutlaka vardır. Genellikle uzun saçları vardır. Dövmeleri olabilir. Maske takabilirler. Agresif bir görünüşe sahiptirler.

Önce onları anlamak gerektiğini düşünüyorum. Evet gürültülü bir müzik, evet bağırıyorlar fakat sözlerini hiç dinlediniz mi? Eminim dinlemeyi denememişsinizdir bile! (Metal müzik dinliyorum ve seviyorum diyorsanız dediklerimi üstünüze alınmayın elbette.) Bazı metal gruplarının gerçekten abarttığını da belirtmek isterim. Sadece bir müzik deyip geçemeyeceğiniz kadar çok türü olduğunu söylemek gerek. Metal müzik türleri ve grupları şunlardır: (Bazılarını atlamış olabilirim.)

Alternatif metal: System Of A Down

Avustralyalı savaş metali: (evet) Gospel Of The Horns

Black Metal: Satyricon: Mayhem, Darkthrone

Blues Rock: Led Zeppelin: Black Sabbath

Christian Metal: Stryper, Mortification

Circus Metal: Darth Vegas

Death Metal: Morbid Angel, Mortification, Bolt Thrower

Doom Metal: Cathedral, Anathama

Epic Metal: DoomSword

Extreme Metal: (Bulamadım)

Folk Metal: Skyclad

Gore Metal: Cannibal Corpse

Hard Rock: AC/DC

Elbette Metal müzik dinlemenin de bir kuralı var. Sevmeyenlerin yanında yüksek sesle dinlemek (bütün müzik türleri için geçerli), dindar olanların yanında dinden bahseden şarkılar dinlemek bence çok yanlış.

İnsanların sevdiği şeylere sırf siz sevmiyorsunuz diye karşı çıkmak bence çok ama çok kötü bir durum ve yapılmasından en nefret ettiğim davranış.

Metal müzik yapanların bağırmaları çoğu zaman söylediklerini anlaşılmaz hale getiriyor ancak amaçlarının sa bu olduğunu unutmayın. Metal agresif bir müzik türüdür. Genellikle siyaset, savaşlar, açlık, insan hakları hakkında yazılır bu şarkılar (Bazıları gerçekten gereksiz ve anlamsız sözlere sahip olabiliyor). Tabi ki kötü yönleri de var. Sürekli dinleyebileceğimiz bir müzik türü değil. Arka plan, çalışma müziği olarak pek iyi gitmez. Araba kullanırken hız yapma isteği verir. Etrafımızdakiler rahatsız olabilir. Şarkı sözlerinden dolayı yanlış anlamalar ortaya çıkabilir. Ama kesinlikle güzel bir müzik türü olduğunu düşünüyorum. Beğenmeseniz de saygı göstermenizi isterim. Dinlemeyenler için etrafı dinlemeyip, ön yargılarını yıkıp dinlemelerini öneririm.

(Visited 315 times, 1 visits today)