Güneşin Hayatımızdaki Yeri

Güneş dünyamıza ısı ve ışık saçan en büyük enerji kaynağımızdır. Mesela güneş olmazsa karanlıkta kalırız. Güneş koskocaman bir alev topu gibidir. Dünyaya en yakın gezegendir. Bir çok faydası vardır. D vitamini almamızı sağlar. Sebze ve bitkilerin büyümesine yardımcı olur.

Ben güneşi çok seviyorum çünkü bizi ısıtıyor. Hava güneşli olunca hemen dışarı çıkmak istiyorum. Sabahları güneş olduğu zaman daha da çabuk uyanıp okuluma gidiyorum. Güneş varsa ve hava sıcaksa öğretmenimiz bahçede oynamamıza izin veriyor. O yüzden de hava hep güneşli olsun istiyorum. Güneş ilkbaharda yavaş yavaş bizi ısıtır. Yaz gelince güneşin sıcaklığı daha da artar. Bazen yakar bizi. Mesela yazlıkta çok sıcak olduğu zaman o saatlerde denize girmiyorum. Çünkü güneş o saatlerde biz çocuklar ve herkes için zararlı oluyor. Ayrıca güneş, enerjisiyle yazlığımızda ki  su depolarını ısıtarak bize sıcak su gelmesini sağlıyor.

Güneş ışınları yeryüzüne yani bizlere 8 dakikada ulaşıyormuş. Güneşin yaşını hiç merak ettiniz mi arkadaşlar? Tam 4,5 milyar yaşındaymış. Bizim sayamayacağımız kadar büyük. Güneşin merkezindeki sıcaklık ise 15-16 milyon dereceymiş. Bunlar da öğrendiğim bilgiler arasında. Sizlerle paylaşmak istedim..

HÜSEYİN POYRAZ YILDIRIM

(Visited 949 times, 1 visits today)