Hayallerin Peşinden

  İnsanar inanırlar. Daha umutlu olabilmek, daha verimli çalışabilmek, hayattan zevk almak için inanırlar. Bazen hayaller kurarlar ve gerçekleşmesini isterler. Buna inanmak isterler. Ama çoğu zaman hayaller gerçekleşmez, hayal olarak kalırlar. Aslında bir hayali gerçekleştirmek bize bağlı. inanarak, emek vererek, pes etmeyerek, tekrar deneyerek gerçekleşir hayaller. İnsan hayalleri doğrultusunda çalışırsa, imkansız gibi gözüken hayaller bile gerçek olur. Önemli olan çalışıp, emek vermek. Ben “Hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş, yeter ki vazgeçme!” sözüne inanıyorum ve hayatımı hayallerim için çalışarak geçiriyorum.

  Bu konuyla ilgili en güzel örneklerden bir tanesi Mustafa Kemal Atatürk. Kendisi 1881 yılında Selanik’te dünyaya geldi. Daha çocukluk yaşlarındayken asker olmaya karar vermişti, hayali buydu. Annesinin karşı çıkmasına rağmen kendini en iyi şekilde askeri okul sınavlarına hazırladı. Askeri okul sınavına gizliçe girip geçtikten sonra, Askeri okula yazıldı. sadece hayatını bu kısmı bile onun hayallerinin peşinden koşan ve hayallerini gerçekleştirmek için çabalayan biri olduğunu gösteriyor. Atatürk’ün hayatı gerçekçi hayaller üzerine aslında. Daima hedefleri olan Atatürk, bu hedefleri ve hayallerini gerçekleştirmek için ömrü boyuna emek verdi. Sonunda da başarıya ulaştı. Örneğin, cumhuriyetin Türkiye’nin yeni yönetim biçimi olması, Türkiye’nin bağımsızlığı, inklaplar ve benzeri yenilikler, Atatürk’ün hedefiydi ve hedeflerine çalışarak ulaştı. Söylediği sözler ile, ıraktığı izler ile bize her zaman umut ışığı olacak ve hayallerimizin peşinden gitmemize yardımcı olacak. Bence en başta Türk milleti sonra bütün dünya için en büyük örnek Mustafa Kemal Atatürk. Hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş, yeter ki vazgeçme!

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün üzerine bir de yabancı bir ismi örnek vermek istiyorum. Bill Gates, gençlik dönemleride bilgisayarlara karşı ilgi duymaya başladı. Evlerinde bir bilgisayar yoktu. Bu yüzden okulda açılan bilgisayar sınıfı onun için büyük bir şans ve umut kaynağı oldu. “Tik Tak Toe” adında bir oyun programı yazdı. Okul bilgisayarlarını hackledikleri için Okuldan uzaklaştırma aldılı. Sonrasında, yazılımı onarma karşılığında tekrar bilgisayar sınıfına alındılar. Zorluklara karşı yılmadı ve en sonunda yazılım devi olan “Microsoft”un kurucusu oldu. Bence Bill Gates de kesinlikle hayallerinin peşinden gide insanların başında geliyor. Küçüklüğünde evlerinde bilgisayar bile yokken, Microsof’un yöneticisi oldu. Bence şu an kendisi bir çok çocuğa umut ışığı ve bu çocuklar Bill Gates sayesinde hayallerinin peşinden gidecekler. Hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş, yeter ki vazgeçme!

İnsanlar hayalleri ile vardır. Hayali veya bir hedefi olmayan insan, amaçsız, ruhsuz bir insandır. Kurduğumuz hayallerin peşinden gidip, uğrunda ter döktüğümüz zaman, hayatımızın bir anlamı olur. Çoğu ünlü gibi hayallerimizin peşinden gitmeliyiz ki bir amacımız olsun. Hayallerin ötesine geçmek mümkünmüş, yeter ki vazgeçme!

 

(Visited 37 times, 1 visits today)