Karambit mi?

Merhabalar ben Mustafa bu bloğumda sizlere başlığımdan da tahmin edebileceğiniz üzere karambiti anlatacağım. Öncelikle karambiti bir silah sayabiliriz. Bu silah Endonezya, Malezya ve Filipinler gibi ülkelerin kültürlerinde rastlanan bir bıçak türüdür. Bu kültürlerin hepsinde hem silah hem de tarım aleti olarak kullanılmıştır. Görünüşü bizde de bulunan tırpanı andırmaktadır.

                                                

Şimdi size CS:GO oyununda da popüler olan karambitin ne olduğunu anlatacağım. Bu gerçekten tehlikeli bir silahtır. Oyuncak gibi görünse de kesinlikle eğer sahipseniz kılıfsız sallamayın. Ani bir el kayması, titremesi, hapşırma, korkma gibi daha birçok durumda elinizden kayıp bir tarafınızı kesebilir. Hatta şiddetine bağlı olarak sallarken elinizden de fırlayabilir. Bu konuda uyarıda bulunduktan sonra nasıl ve ne için kullanıldığını anlatmaya geçiyorum.

Avrupa’da dış yüzeyi kör iç yüzeyi keskin şekilde bulunmaktadır. Bunun dış yüzeyini yönlendirme, iç kısmı ile ise rakibe darbe (kesik) atmada kullanılır. Geleneksel halinde Endonezya ve Filipin’de iki tarafı da keskindir. Tabi ki de bu onu normal halinden daha tehlikeli yapmaktadır.

Bu bıçak Amerika, İsrail gibi ülkelerde de özel harekatçılar kullanmaktadır.

Bu bıçak gençler arasında çok popülerdir ama insan sağlığı açısından çok tehlikelidir..Geçtiğimiz yıllarda ABD de bir liseye giren saldırgan kurşunu bitene kadar insanlara ateş açmış daha sonrasında bıçağıyla saldırmıştır. O günden sonra ABD gibi bireysel silahlanmanın yasal ve meşru olduğu bir toplumda bile bu tarz ateşli ve ateşsiz silahların satışında sınırlandırılması için bazı çalışmalar yapılmıştır. Bizim de bu tarz nesnelerden uzak durmamız gerekiyor. Örneğin internette gördüğüm bir videoda şişe kesmeye çalışan biri şişe kapağına sokmaya çalışırken daha öncede bahsettiğim gibi eli kayıyor ve elini çiziyor. Hatta çizmekle kalmıyor bildiğiniz yarık açıyor. Bu yüzden elinizde buluyorsa bile i kullanılmamasını öneriyorum.

Şimdi biraz daha tanıtalım bıçağımızı şeklinden ötürü kaplan pençesi de denmektedir. Fakat fazla kullanıldığını düşünmüyorum çünkü arama yaparken kaplan pençesi yazınca bir şey çıkmamasına karşın kaplan pençesi karambit yazınca çıkmaktadır.

Ülke içinde sivri uçlu ya da ok şekilde bıçak taşımak yasaktır. Kanunu vardır ülkemizde. Bu yüzden karambit taşımakta yasaktır hatta 3 aya kadar hapse kadar çıkabilmektedir.

Son olarak da kesinlikle değinmek istediğim bu bıçakları satın almamanız alırsanız bile sallamamanız ya da keskin olmayanını çalışma bıçağı denilen cinste bir bıçak almanızı tavsiye ediyorum. Fakat gerçeğini koleksiyon için alçaksanız bile kesinlikle kılıfsız sallamamanızı öneriyorum. İnternette de bu konu hakkında bir sürü video var gerek nasıl sallanır gerek nedir diye. Benim yararlandığım ve gerçekten beğendiğim iki video var bunları da sizlerle paylaşacağım. Bu yazıda fazlasıyla yazdım fakat insanın hoşuna gidiyorsa gerçekten izlemenizi tavsiye ederim. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum. Bir dahaki bloglarımda görüşmek üzere sağlıcaklı kalın.

VİDEOLAR

https://www.youtube.com/watch?v=4fe6OmhV4hU

 

 

(Visited 1.213 times, 1 visits today)