Mantis Karidesi

Mantis karidesi bir diğer adı ile peygamberdevesi olarak bilinen bir karides çeşididir. Genellikle on  santimetre civarında olurlar ve otuz sekiz  santimetre  boyuna kadar çıkabilirler. Şu ana kadar en uzun mantis karidesi kırk altı santimetredir. Bugüne kadar dünyada yaklaşık dört yüz elli civarında mantis karidesi bulunmaktadır. Gözlerinin görüş açısı diğer hayvanlara oranla katlarca fazladır. Dünyanın en saldırgan hayvanı olarak bilinir. Denizde, gölde, nehirde ve okyanuslarda yaşarlar. Evrim süresi dört yüz milyon yıla dayanır. Ön tarafta bulunan kolları ile avını etkisiz hale getirmektedir. Kolları çok güçlüdür ve bu sayede dünyanın en güçlü hayvanı olarak bilinmektedir. Laboratuvarlarda, mantis karidesi ile ilgili araştırma yaparken mantis karidesini cam bir eşyanın içine koymazlar, çünkü araştırmalarda cam bir eşyanın içine koyulduğunda iki kolu ile çok güçlü bir darbe ile cam eşyayı kırmaktadır. Genelde cam dışında başka eşyalar kullanılır örneğin plastik bir eşyanın içine konulduğunda güçlü kolları hiçbir işe yaramamaktadır. Mantis karidesleri kendi ağırlığının  iki bin beş yüz katıyla vurabilir ve bu özellik bizlerde olsaydı çeliği çok rahat elimizle kırabilirdik.

mantis karidesi ile ilgili görsel sonucu

Uzmanlar mantis karidesinin kol yapısını alıp üzerine yarım kiloluk bir bomba koymuşlar ve mantis karidesinin koluna en ufak bir çizik bile olmamıştır. Mantis karidesleri gözlerini bağımsız hareket ettirebilmektedir. Attığı yumruklar sonucunda denizde olan basınç  dalgaları o kadar yüksektir ki yumruğunun etrafındaki su buharlaşır.

İnsanların gözünde üç tane alıcı varken mantis karidesin de on iki tane alıcı vardır. Bu demek oluyor ki insanlardan on kat fazla renk görebiliyorlar. Mantis karidesleri 3 boyutlu görmektedir. Avustralya’daki bir üniversitede yapılan araştırmalara göre mantis karideslerinin kanseri görebildikleri tespit edilmiştir. Ayrıca kalça ve eklem protezinde de kullanabileceği büyük bir adım olarak görülmektedir. Bu yeteneği kullanarak akıllı telefonlara kanser tespit etme uygulaması ve buna benzer bir uygulama daha çıkabileceğini söylemişlerdir. Mantis karidesinin derisinde bir sürü renk vardır ve derisini zırh gibi olduğu öne sürülür. Bazı ülkelerde mantis karidesinin derisi ile zırh üretmenin projesini yapmaktadırlar. Mantis karidesinin vücudundaki deri sayesinde ona marslı da denebiliyormuş. Renkleri genelde mor, mavi, sarı, yeşil, kırmızı ve bu renklerin tonları şeklinde olmaktadır.

(Visited 223 times, 1 visits today)