Motosiklet ve Motosiklet Türleri

Motosiklet 2 tekerlekli veya 3 tekerlekli olan araçtır. Motosiklet genelde herkesin gözünde ölüm makinası olarak gözükür. Çünkü bir kaza anında arabada olan kişi arabanın imkanları sayesinde fazla zarar görmez ama motosiklette kaporta sizsiniz. Arabada kaza yaptığınızda parçasını değiştirebilirsiniz ama motorda öyle bir şey yok. Siz hiç doktora gidip bana bir kol birde kafa verir misiniz, diyen gördünüz mü? Şimdi yazacağım şeyler kesinlikle benim kendi düşüncelerimdir ve kimseyi hedef almadım. Motosiklet hem tehlikelidir hem de tehlikeli değildir. Nasıl bir şey diye soruyor olabilirsiniz. Motosikleti tehlikeli yapan şeyler şunlardır;

  1) Ekipmansız kullanmak.

   2) Kurallara uymamak.

   3) Dikkatsiz ve ehliyetsiz motosiklet kullanmak.

Bu maddeler en temel olanlarıdır. İnsanlar genelde kask takmazlar ve şöyle derler: Hava sıcak, kısa mesafe gidiyorum, sonra alacağım gibi sözler söylerler.

Yazının geri kalanı http://www.sevgiforum.net/motosiklet-ce-itlerini-tan-yal-t72819.html?s=e19e2194535a4f7314bf57dd51528362&p=437605&langid=13  sayfasından alıntı yapılmıştır.  

SCOOTER

Scooter motosikletler genel amacı, şehir içi ulaşım çözümünde pratik ve ekonomik olmakla birlikte
tekerleklerinin küçük olması sebebi ile yoldaki çukur, kasis ve yoldaki çizgi yüksekliklerini sürücüye büyük oranda yansıtmakta ve etkilenmektedir. Artısı ise Scooterlar da vites bulunmayışı , kullanımda kolaylık sağlar. Bacaklar motosikletin gövdesi içinde kaldığı için her kıyafetle çok rahat kullanılabilmektedir. Son yıllarda büyük tekerlekli , büyük hacimli maxi-scooter denilen kapsamlı scooterlar üretilmektedir. Bu araçlar uzun mesafeli yolculukları daha keyifli kılar.

ENDURO

Endurolar her türlü kullanım koşulunda sürücüsünü ve yolcusunu rahat ettirmek için tasarlanmış motosikletlerdir. Enduro motosiklet özellikle düşük hacimli olanları ile şehir içinde kıvraklık ve kullanıcısına teknik kazandırmak için tercih edilebilecek bir araçtır. Şehir dışı ve engebeli yollarda , yolculu ve yüklü olarak sorunsuz keyifli seyahatler yapmak mümkündür.

Türkiye için en uygun motosiklet tipidir. Enduro motorların bakımları kolay, bakım maliyetleri düşük, ilk alım maliyetleri de düşüktür. Enduro motosikletlerin 125 cc den 1200 cc ye kadar değişik model , güç, ve ağırlıkta çeşidi bulunmaktadır. En tercih edilenleri ise 400 ila 650cc hacminde olanlardır.

TOURING

Touring motosikletler genel olarak basit yapılı (NAKED) çıplak gövdeli motosikletlerdir. Grenajları yoktur, yolcu ve bagaj taşıma konusunda oldukça esnek imkanlar sunmaktadır.

Touring motosikletler ile uzun mesafeli yolculuklarda hiç bir yorgunluk problemi yaşanmaz. Grenaj olmadığı için ve basit yapılı oldukları için bakım maliyetleri de oldukça düşüktür. Bu motosikletlerin 250 cc. den 1400 cc. ye kadar değişik motor hacminde ve gücünde modelleri mevcuttur.

Ve gençlerin ve büyüklerin en sevdiği ve en fazla kazaların sebep olduğu motosiklet çeşidi budur Çünkü bu motorlar saniyeler içinde 100 km 200 km  hatta 300 km hızlara kadar çıkabilirve bu işlemi saniyeler içinde yapabilir

RACING

Yarış amaçlı üretilmiş motosikletlerin motorlarının fabrikasyon yumuşatarak, far, sinyal, korna gibi ekipmanlar ekleyerek trafiğine çıkabilecek hale getirilmiş versiyonlarıdır.

Racing motosikletler yolcu ve bagaj taşıma konusunda çokta uygun bir motor değildir. Ayrıca yeni motosiklet kullanıcısı olan kişilere de tavsiye edilmezler. (125 – 250cc olanlar haric) Alt tarafı alçak olduğundan
ülkemizdeki yol koşulları göz önüne alınırsa kullanımı özellikle şehir içi kullanımı hamallığa dönüşebilir.Tabi ki zevk ve tercih meselesi. Racing motosiklet kullanmak isteyenlerin , güvenli ve sorunsuz bir şekilde kullanabilmeleri için hem iyi bir eğitim hem de başka tür motosikletler ile toplam 10.000 – 15.000 km. yol yapmış olmaları tavsiye edilir. Çünkü bu araçlar hata affetmezler.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 177 times, 1 visits today)