Nasrettin Hoca

Ünlü mizah ustası Nasrettin Hoca, bazen eşeğe ters binerek, bazen bindiği dalı keserek, bazen de mum ışığında yemek pişirerek çıkmıştır karşımıza; ancak her zaman bizi güldürmeyi ve düşündürmeyi başarmıştır. Fıkralarında göze çarpan ince zekâsı bize olaylara farklı açılardan bakmayı öğretirken, hazırcevaplılığı kendisine hayran kalmamızı sağlamıştır.

Nasrettin Hoca’nın 1200’lü yıllarda Konya Akşehir’de yaşadığına inanılır. Eğlendirirken düşündüren komik hikâyeleri, özlü sözleri ve fıkralarıyla anılan Nasrettin Hoca’nın bilge bir insan olduğu tartışmasızdır.

Nasrettin Hoca insanlara doğru yolu gösteren, kötülükten uzak durmayı ve başkalarının haklarına saygı duymayı öğreten özel bir insandı. İnsanı ve toplumu her yönüyle çok iyi tanımış; insanların aile, dostluk, komşuluk ve ticaret ilişkilerinde gördüğü aksaklıkları düzeltmek ve öğütler vermek amacıyla olayları espriler ile dile getirmiştir. Böylece insanları düşünmeye ve doğru yola sevk etmiştir.

Evrensel ve zaman tanımaz fıkra ve hikâyeleriyle insan ilişkilerine ışık tutan Nasrettin Hoca yalnızca Türkiye için değil tüm dünya için çok önemli bir değerdir. 1996-1997 yılları Unesco tarafından uluslararası Nasrettin Hoca yılları ilan edilmiştir.

Her yaştan insana hitap edebilen üslubunu ve eğlendirirken verdiği nasihatlerini unutmayacağımız Nasrettin Hoca, gelecek kuşaklara aktaracağımız çok önemli bir değerimizdir. Hepimizin sevdiği felsefi ve mizahi kişiliğiyle Nasrettin Hoca gibi bir kahramanın bizim topraklarımızdan yetişmiş olması, Türk Ulusu’na gurur veren bir durumdur.

 

KAYNAKLAR: https://www.nasrettinhoca.info

https://www.turkedebiyati.org

 

 

 

 

(Visited 315 times, 1 visits today)