İyi ki Varsın Öğretmenim!

Öğretmen, insanı hayata hazırlayan, yön veren kısaca geleceğini şekillendiren kişidir.

Öğretmen nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabını verebilmek zordur. Ama her anne ve baba biricik yavrusunun iyi bir birey olması için ilkokula başlayan çocuğu için arayışlara girer. Çocuğunun öncelikle iyi eğitilmesini ve devamında çağın koşullarına uygun bilgi dağarcığına sahip olabilmesi için değerli öğretmenlere emanet eder.

Yukarıdaki özelliklere sahip öğretmende öncelikle sevgiyle yaklaşan, bu konuda eğitim almış, eğitimdeki gelişmeleri takip eden ve uygulayan olmalıdır. Ahlaki değerlere sahip olan toplumda saygı duyulan, örnek bir şahsiyet olmalıdır.

Öğretmenin ürünü emek verdiği öğrencisidir. Öğrencisinin hayattaki başarıları onun en büyük kazanımıdır. Örneğin bir öğretmen rahatsızlandığında hastahaneye gittiğinde daha önce emek verdiği öğrencisini doktor olarak gördüğünde, onun kendisine olan ilgi ve alakası karşısında hissettikleri tarif edilemez.

Ulu önderimiz Atatürk’ün öğretmenlere verdiği önemi gösteren veciz söz ;Öğretmenler; gelecek nesiller sizin sizin eserleriniz olacaktır. öğretmenin değerini en iyi ifade eden cümledir.

Bir milletin yücelmesi, dünyanın sayılı devletlerinden olmasının temelinde öğretmenlerine verilen öneminden anlaşılmaktadır. Bu ulvi görevi üstlenen değerli öğretmenlerimizin hakları asla ödenemez. Elleri öpülesi öğretmenlerimiz iyi ki varsınız.

(Visited 194 times, 1 visits today)