Olasılıksız

KİTABIN ARKA KAPAĞI:

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı bir anlamı olabilir mi?

Siz hiç Loto’’da büyük ikramiyeyi kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?

Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün parayı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?

Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı yoksa geleceği mi görüyorsunuz? Eğer siz de kontrolün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘OlasılıkSız’ tam size göre bir roman…

2005 yılında yayınlanmasına rağmen hala çok satanlar listesinde olan bilim kurgu ve macera kitabı OlasılıkSız, Amerikalı roman yazarı Adam Fawer tarafından yazıldı.

olasılıksız ile ilgili görsel sonucu

Yazar Hakkında: New York’ta 1970’te doğan Adam Fawer Pensilvanya Üniversitesi’nde okudu, sonra Stanford Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. İlk kitabı OlasılıkSız’ı 2004’te yazdı. Sonra Empati ve Oz gibi diğer kitaplarını yayımladı.

Laplace’nin Şeytanı’nı konu alan kitap, Şeytan karakterini kitabın ana karakteri kumar oynayan ve olasılıkları muazzam bir şekilde hesaplayan İstatistikçi David Caine’e yüklemiş.

Laplace’ın Şeytanı, Pierre-Simon Laplace tarafından 1814’te yayınlanan bir makalede belirtildiği üzere evrendeki her atomun yerini ve hareketini bilen ve bu sayede evrenin ve kainatın bütün bir geçmiş ve geleceğini bilen sanal bir varlığın mevcut olduğunu iddia eden düşünsel bir deneydir.

“Evrenin şimdiki halini geçmişin sonucu ve geleceğin nedeni olarak ele alabiliriz. Bir an için evrenin tüm güçlerinin ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek ve bunun bu verileri inceleyebileceğini de düşünürsek, aynı anda evrendeki en büyük varlıklardan en küçük atomlara kadar her şeyi hesaba katarak bir hesap yaparsa, hiçbir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynı geçmiş gibi, onun gözlerinin önündedir.”

Olay, David Caine’in poker oynarken burnuna aniden gelen koku ve baş dönmesiyle başlar. Caine bayılır. Hastaneye gidilir, bu arada Caine’in rus mafya Vitaly Nikolaev’e daha önce kaybettiği oyunlardan borcu vardır. Caine’e hastalığının iyileşmesi için doktorlar ilaçlar verir ama ilaçlar işe yaramaz. Sonra birden Laplace’nin Şeytanı hakkında deneyler yapan Dr. “Doc” Paul Tversky ortaya çıkar ve Caine’nin çok uygun bir kobay olduğunu düşünüp, Caine’e onu iyileştirebileceğini söyleyerek deneylerine onu dahil eder. Yavaş yavaş ilaçlar sayesinde Laplace’nin Şeytanına dönüşen Caine fizikçilerin ve iş adamlarının dikkatini çeker ve asıl heyecan ve aksiyon başlar. Sonradan David yerine ikizi olan Jasper kaçırılacak, bu arada gizli ajan Nava Vaner işin içine girecek, bu arada David Nikolaev’e borcunu kapatmaya çalışacak ve araya bilim ve istatistik girecektir.

olasılıksız kapak ile ilgili görsel sonucu

Kitap Hakkındaki Düşüncelerim: Okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Kitap resmen bilim kurgu ve aksiyon kokuyordu. Kitabın etkisinden bir hafta çıkamadım. Sizin de okumanızı tavsiye ederim.

olasılıksız ile ilgili görsel sonucu

KAYNAKLAR

  • http://1000kitap.com/kitap/olasiliksiz–102
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Laplace’%C4%B1n_%C5%9Feytan%C4%B1
  • FAWER Adam, OlasılıkSız, April Yayınları, 2005
(Visited 287 times, 1 visits today)