Köpeklere Karşı Ön Yargılı Olmayın

Ön Yargı; Öncelikle şu ön yargı meselesini ortadan kaldırmak istiyorum. Mesela bir akrabamız veya tanıdığımız  ”Beni köpek ısırdı” dediğinde hemen biri oradan ”Pitbul mu?” veya ”Kangal mı?” diye hep güçlü, iri yarı köpeklerden söz ediyorlar. Halbuki bir pitbul ne kadar arkadaş canlısı bir hayvandır veya kangal. Hatta sizler demiyor musunuz her insan iyidir, sonradan kötülüğü öğrenir diye. İnsanlar bunu anlamalı kötü köpek yoktur, kötü sahip vardır.

kötü köpek yoktur kötü sahip vardır ile ilgili görsel sonucu

Ön Yargı Duyulan Köpek Türleri

Pitbullar

İlgili resimEn çok ön yargıyla yaklaştığımız köpek türüdür. Ben de bir hayvan sever olarak itiraf ediyorum ki sokakta pitbul görsem kaçarım çünkü benim de biraz ön yargım var son zamanlarda kimse pitbulları iyi niyetle yetiştirmiyor. Herkes köpek dövüşleri için yetiştiriyor. 1 ton basar konusu zaten kocaman bir yalan pitbullar cinsinden cinsine değişiyor ama ortalama bir rakam verecek olursak çeneleriyle 238 pound yani 107 kg basıyorlar.

Dobermanlar

Dobermanlar uzun bacakları ve güçlü bacak kasları ile çok estetik ve çok hızlı koşan hayvanlardır. Ve genellikle polisler tarafından kullanıldığı ve büyük bir cüsseye sahip olduğu için saldırgan bir köpek olarak anılır. Kıvanç Tatlıtuğ’u takip edenler bilir onun da Pars adında bir dobermanı vardır.

Kangallar

Öncelikle ön yargıda bulunanlar haklı olabilirler çünkü omuz yükseklikleri 77–86 cm olarak başlı başlarına bir devler. Ama o kadar sevecen köpeklerdir ki, ne kadar büyük olurlarsa olsunlar kangallar bebeklerle, çocuklarla çok iyi ilgilenirler. Bazen kurt yavrularına bile baktıkları olmuştur. Ön yargı yapılmasının bir sebebi ise çok güçlü bir köpek olduğu için köpek dövüşlerinde kullanılması ve köpek dövüşleri için yurt dışına satılmaları. Bir kangal çenesi ile 643 pound=241 kg kuvvet uygulayabilir. Bu diğer köpeklerin neredeyse 2 katı civarındadır. Bu sebepten dolayı kangal alıp dövüşmesi amacıyla yetiştiren çok insan var ve maalesef bu da kangala kötü bir ün kazandırıp ön yargıyı arttırmıştır.

kangal fotoları ile ilgili görsel sonucu

İngiliz Mastifi 

İngiliz mastifi çoğu ülkede yasak olduğu için bu faktör ön yargıyı biraz daha çok arttırmıştır. Büyük cüssesi ve sarkık suratı ile zaten korkutucu görünmektedir. Sahibini koruma içgüdüsü fazla olduğu için çok havlar ve insanlarda bu olay ön yargıyı daha çok arttırır. Ama ne kadar büyük olsa bile mastifte çok sevecen bir köpektir.

Kaynakça: wikipedia

(Visited 392 times, 1 visits today)