Ön Yargılı Olmak

Ön yargı nedir? Ön yargı kötü bir şey midir, yoksa iyi bir şey mi? Aslında bunun cevabını kendimizde aramamız gerekiyor.

Bana soracak olursanız ön yargı kesinlikle öznel bir olay. Kimi aklından kötü şeyler uydurur ve buna kendini inandırmak ister  kimi ise aklına gelen olumsuz düşünceleri görmezden gelmeye çalışır. Böyle söyleyince direk aklınıza ikinci söylediğim kişinin yaptığı doğruymuş gibi geldi değil mi? İşte düz bir bakış açısıyla bakılınca “ön yargılı olmamalıyız” sonucuna varıyorsunuz. Ancak olay bence hiç de öyle değil.

Öncelikle kendinize “Ön yargı nedir?” sorusunu yöneltin. Eğer cevabınız “Kişinin kafasında önceden kurduğu, hiçbir delile dayanmayan kötü düşüncelerdir.” ise evet, haklısınız; sizin bakış açınızla ön yargı kötü bir şey. Oysa cevabınız “İçimize doğan, hislerimize dayanarak önceden vardığımız kanılar.” ise size göre ön yargı kötü bir şey olmuyor. Siz, aslında göz ardı edilemeyecek güçte olan hislerinize güveniyorsunuz. Bunu örnekleyecek olursak, yeni biriyle tanıştığınızı düşünün. Tanıştığınız kişinin suratı asık ve ses tonu iç karartıcı, o kişi hakkında hemen aklınızda olumsuz yargılar oluştu. Düz bir bakış açısıyla bakalım: “Ön yargı çok kötü bir şey. Tanımadan asla yorum yapmamalıyım.” Bu gayet normal ve doğru bir tepki. İkinci bakış açısından bakınca da: “Bu kişi hakkında oluşan ön yargılarım sebepsiz değil. Eğer bana ilk başta pozitif enerji verseydi aklımda bunlar oluşmazdı. Hislerime güveniyorum.” Bakın, bu tepki de oldukça mantıklı. Yani ön yargı KESİNLİKLE ÖZNEL.

Ön yargı bir bakımdan da hislerimize güvenip güvenmemekle alakalı. Çoğu insan hissiyata önem vermez; öylesine, önemsiz, saçma şeyler olduğunu düşünür ancak bu tabii ki yanlıştır. Sezgilere “Tecrübeden süzülmüş akıldır.” derler. Bana kalırsa doğru olan bu. Hislerimizi, sezgilerimizi hiçe saymak doğru değil, yani ön yargı düşünüldüğü kadar kötü bir şey değil. Ancak bu demek değildir ki ön yargı iyi bir şey. Asla! Bir insana tamamen hislerinizle ve düşüncelerinizle yaklaşıp onu tanımaya çalışmazsanız bu kötü bir şey olur. Oysaki benim demek istediğim, düşüncelerimiz boş şeyler değildir. Bir insana güvendiğiniz hislerinizle yaklaşın ama bir yandan da tanımaya çalışın. Çünkü her ne kadar önemli olsalar da her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir hislerimiz. ,

Kısacası ön yargı kötü bir şeydir diye kestirip atmadan önce sorgulamalı, hislerimize güvenmeliyiz ancak sadece düşüncelerimizle ve hislerimizle hareket etmemeliyiz. Ön yargılarımıza dayanarak karşımızdakini tanımaya çalışmalı, sonradan neler olacağına karar vermeliyiz.

 

(Visited 479 times, 1 visits today)