Ritmik Jimnastiğin Önemi

Herkesin bildiği gibi jimnastik çok bilinen bir spor dalıdır. Ama bana göre jimnastik dalı ülkemizde farklı bir biçimde tanınmaktadır. Yani çoğu kişi jimnastiğin spor dallarını, kurallarını, asıl amacını veya ne kadar önemli olduğunu bilmez. Ben bu yazıda ritmik jimnastik dalının önemini anlatacağım. İlk olarak bu spor dalı ile ilgili bilgi vereceğim.

Ritmik jimnastiğin ana ülkesi Rusya’dır. Bu spor dalı Rusya’da yaygın olarak yapılmaktadır. Dünya Ritmik Jimnastik Şampiyonu ve ikincisi olan Yana Kudryavtseva ve Margarita Mamun Rusyalıdır. Sadece kadınlar tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda bu spor dalı müzik ile birlikte ve labut, kurdele, ip, top, çember aletleriyle yapılmaktadır.

Ritmik jimnastiğin önemine gelirsek bu spor branşının bizler için birçok olumlu tarafı vardır. Bunlardan en önemlisi daha sosyal kişiler oluruz. Çünkü jimnastik dalında il dışlarında veya eğer çok ilerlersek yurt dışlarında yarışmalar vardır. Bu nedenle il dışındaki veya yurt dışındaki bu spor dalındaki kişiler birbirlerini göre göre tanışmaktadır. Eğer bu spor dalındaki kişilerin okul bakımından etkisi ne derseniz öncelikle beden derslerinde çok yardımcıdır. Beden derslerinde örneğin esneme yaparken kolaylıkla yapabilmek, koşu yaparken yine çok fazla görürüz faydasını çünkü hem nefes kontrolü açısından hem de uzun süreli koşu bakımından gerçekten de önemlidir. Ama bence en önemlisi sorumluluk sahibi bireyler oluruz. Bununla ne bir bağlantısı var derseniz sürekli il dışında yarışmalar olduğu için ve de velilerimiz yanımızda gelmediği için ihtiyaçlarımızı eksiksiz bir şekilde yanımıza almamız gerekir. Çünkü bunların her birine kesinlikle ihtiyacımız olacaktır. Yarışma sırasında giyeceğimiz mayo, ısınırken giyeceğimiz şort ve sporcu atleti, firketeler, spreyler…  Aynı zamanda kas ve kemik kasımızı da güçlendirir. Herkesin de anladığı gibi jimnastik gerçekten çok önemli bir spor dalıdır. Ancak ülkemizde bu spor dalına  önem gösterilmemekte. Lütfen ülkemizde futbola ne kadar önem veriliyorsa jimnastiğe de önem verilsin önem. Ülkemizde sadece futbol veya basketbol dalı yok. Daha bir sürü spor dalı vardır. Ancak şunu asla unutmayalım ki her sporun başı jimnastiktir.

ritmik cimnastik yana ile ilgili görsel sonucuritmik cimnastik yana ile ilgili görsel sonucu

 

(Visited 329 times, 1 visits today)