The new Google Glass "Thin" prescription frames in "tangerine" color rests on a table at the Google Glass Basecamp space at Chelsea Market, Friday, Jan. 24, 2014, in New York. (AP Photo/John Minchillo)

Teknolojinin Son Noktası Google Eye/Glass

Teknoloji İle İlgilenen Herkese Merhaba,

Bugün sizlere Google’ın geliştirdiği muhteşem bir teknoloji ürünü olan Google Glass hakkında bilgiler vereceğim.

google glass ile ilgili görsel sonucuGözlükten esinlenerek tasarlanan Google Glass’ta bir kamera, bir hoparlör ve bir tane de görüntü deposu vardır. Google Glass’ın en ilgi çekici özelliği kulaklığa gerek duymadan sesi işitmektir. Yani ses kafa kemiklerine çarparak iç kulağa kadar gidebilmektedir. Özelikleri sadece bu kadar değil. Örneğin, Google Glass küçük kasasında bluetooth, Wi-Fi, GPS, kamera, mikrofon ve touchpad gibi özellikler bulunduruyor. Parmak büyüklüğünde bir de ekrana sahip.*

Tüm bu özellikler neden bir araya gelmiş!

Google Glass inanılmaz bir teknoloji ürünü. Ancak tabi ki bir gözlükten çok daha fazlası. Sesli komut özelliği sayesinde ellerinizi kullanmadan hareket edebilmeniz Google Glass’ı diğer teknolojik ürünlerden ayırmıştır. Mikrofonu sayesinde sorularınızı direkt arama motoruna gönderebilirsiniz. Video ya da  fotoğraf çekmek için de sesli komut özelliğini kullanabilirsiniz. “Akıllı Gözlük” adını kullanabileceğimiz Google Glass, bizlerde üçüncü göz izlenimi yaratıyor. Komut sisteminde “Ok glass” dedikten sonra yapmasını istediğiniz şeyi söylüyorsunuz ve yapıyor. Örneğin “Ok glass! Take a photo! (Fotoğraf çek!) ” (Henüz Türkçe Dil Desteği Bulunmuyor).

Üzerindeki GPS sayesinde Google Maps’ı kullanan Google Glass’tan bizi istediğimiz noktaya götürmesi konusunda yardım alabiliriz. Çevirici özelliğini kullanarak bilmediğimiz bir dilde Google Glass’a başvurabiliriz. Sadece bu kadar da değil! Yola çıktığımızda trafikte var olan yoğunluklar konusunda uyarılarda bulunabilir. Ayrıca doğum günleri gibi özel günlerde de hatırlatmalar yapabilir. Bunların  yanı sıra Google Glass ile toplu görüşmeler yapabilirsiniz. Sesli komut özelliği ile söylediklerinizi metin mesajı haline getirebilirsiniz.

google glass ile ilgili görsel sonucu

Google Glass sadece Android telefonlarla değil, Iphone ile de çalışabiliyor. Bu telefonlarla Google Glass’ı  eşitlediğinizde  Facebook, Twitter ya da Instagram hesaplarınıza gelen bildirimleri anında alabilirsiniz.

Google Glass’ın şu anda 5 farklı renk seçeneği mevcut ve ağırlığı sadece 36 gram. Herkesin kullanabilmesi adına da esnek bir malzemeden yapılmıştır.

Google firması Glass’ı ilk olarak Google I/O konferansında geliştiricilere sunmuştur ve Google Glass’ın nasıl kullanılacağını anlatmak için kısa bir video yayınlamıştır. Bu videoya aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.youtube.com/embed/4EvNxWhskf8?rel=0

Günümüzde zaman bizim için çok önemli. Ve bu tarzda küçük teknolojik ayrıntılar bizlere büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Bu bilgileri sizlerle paylaşmaktan çok mutluluk duydum. Umarım okurken siz de keyif alırsınız.

 

* https://onedio.com/haber/google-glass-a-cok-az-kaldi-iste-bilmeniz-gereken-10-ozellik–379912

 

(Visited 202 times, 1 visits today)