Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Hayatı

ataturk-ve-turk-bayragiHerkese merhaba!

Bugün sizlere en büyük Türk’ü yazıyorum.

Mustafa Kemal Atatürk’ü.

Mustafa Kemal 1881 yılında doğdu. Mustafa Kemal okul çağına geldiğinde, hangi okula gideceği ailede bir sorun oldu. Makbule Hanım Mahalle Mektebi’ne, Ali Rıza Efendi ise Şemsi Efendi İlkokulu’na gitmesini istedi. Ali Rıza Bey küçük Mustafa’yı Mahalle Mektebi’ne göndererek Makbule Hanım’ın gönlünü kazandı. Küçük Mustafa Mahalle Mektebi’ni bitirdikten sonra Şemsi Efendi İlkokuluna gitti. Bu sırada babasını kaybetti. Bu nedenle dayısının çiftliğine gitmek zorunda kaldı. Ve eğitimine burada devam etti. Kemal adı ise en çok sevdiği derslerden biri olan matematik dersinin  öğretmeni tarafından verildi.  Mustafa Kemal, Selanik Askeri Lisesi’ni, Harp Okulu ve Harp Akademisi’ni bitirip Kurmay Yüzbaşı olarak orduda yerini aldı.

3Osmanlı’nın kaderini belirleyen Çanakkale Savaşı’na katılarak üstün başarılar gösterdi. Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 yılında ise Bandırma Vapur’u ile Samsun’a giderek Türkiye Cumhuriyeti’nin kaderini çizen Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.  Samsun’dan Amasya’ya, Amasya’dan Erzurum’a, Erzurum’dan da Sivas’a toplantılar yaptı. Atatürk, Kurtuluş Savaşı başladıktan bir yıl sonra 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni açtı ve 29 Ekim 1923 tarihinde de Cumhuriyeti ilan etti.
10 Kasım 1938 tarihinde  kaybettiğimiz, her gün , her ay, her yıl, her milli bayram ve her 10 Kasımlarda şükran ve rahmetle andığımız Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk Ankara’da Anıtkabir’de yatmaktadır.

45

 

 

 

(Visited 588 times, 1 visits today)