Viva Italy

İtalya, tarihi ve doğal güzellikleriyle bilinen bir ülkedir. Aynı zamanda pizzası ve makarnası ile ünlüdür.

italya pizzası ile ilgili görsel sonucuitalya makarnası ile ilgili görsel sonucu

İtalya’da her bir şehrin ayrı güzelliği vardır. Örneğin; İtalya denilince, ilk akla gelen yer Venedik. Venedik, sularla kaplı bir yer. Yüzde altmışı su.

Venedik, aynı zamanda maskeleriyle bilinir.

İtalya’nın başkenti olan Roma; benim, şimdiye kadar gitmiş olduğum en güzel şehir. Roma, her tarafı yeşilliklerle kaplı bir şehir. Roma’da turistlerin en çok gezdiği yer olan kolesyum bir sahadır. Eskiden, orada Roma halkını eğlendirmek için gladyatör dövüşleri düzenlenirmiş. Kolesyum, 7 Temmuz 2007 tarihinde, dünyanın yedi harikasından biri seçildi.

Roma’da aynı zamanda çok güzel parklar var. Panfili gibi. Panfili park, orman gibi çok büyük ve çok uzundur.

villa pamphili roma ile ilgili görsel sonucu

İtalya’da insanlar çok nazik ve yardımsever. Benim İtalya’da okuduğum okulun ismi AMBRİT. O okulda İtalyanca konuşulmuyordu çünkü İngliz okuluydu ve farklı ülkelerden gelen çocuklar vardı.

Pompei: Pompei, Vezüv adlı yanardağı ile bilinen bir şehirdir. Pompei’de yıllar önce bu yanardağ patlamıştır ve bu yüzden binlerce kişi ölmüştür ve o patlamadan kalan kalıntılar hala durur. Hatta yıkılan evler ve taşlaşmış insan kalıntıları gözlemlenebilir. Vezüv yanardağı, aktif bir yanardağ ve patlama ihtimali çok düşük olsa da yine de patlayabilir. 

Floransa: Floransa arabayla Roma’ya üç saat mesafededir. Floransa kısa bir süre İtalya Kırallığı’nın da başkentiydi. Şehir, içinden geçen Arno Nehri çevresinde kurulmuştur. Nüfusu yaklaşık bir milyondur. Floransa, İtalyan Rönesansı’nın doğum yeridir. Şehirde çok önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Michelangelo ve Leonardo da Vinci bu şehirde yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri bu şehirde yaşamıştır.

Michelangelo’nun muhteşem eseri Davut Heykeli Accedamia Müzesi’nde Floransa kentindedir. Kentin en önemli sanat galerisi Uffizi Galerisi’dir. Bu galeri yakınındaki Ponte Vecchio müthiş bir köprüdür. Bunların dışında şehrin her köşesi sanat eserleri, muhteşem kiliselerle doludur. Ayrıca meydanları görülmeye değer yerlerdir.

PİSA: Pisa kentine sıcak bir yaz günü gittik. Şehir adını, eğik Pisa Kulesi’nden almaktadır. İtalya’nın kuzeyinde Floransa’ya yaklaşık bir saat uzaklıktadır.  Pisa kulesi 12. yüzyılda yapılmıştır. Yapıldıktan kısa bir süre sonra da eğilmeye başlamıştır. Kule etrafında çok hoş bir park vardır. Kulenin çevresi yemyeşil çimlerle kaplıdır.

İtalya gezmeye, görülmeye değer muhteşem bir ülke.

(Visited 168 times, 1 visits today)