Yunus Dostlarımız

Sırtlarında geriye doğru tek yüzgeçleri vardır. Boyları 2 metre ve ağırlıkları 250 kilogramdır. Yunuslar hem denizlerde hem de tatlı sularda yaşayabilirler. Ayrıca kırktan fazla türü olduğu söyleniyor. Bütün memeliler gibi akciğer solunumu yaparlar. Yavrularını kendi sütleri ile beslerler. Ortalama 25 – 35 yıl arasında yaşarlar.

maxresdefault

Yunuslar, denizlerdeki diğer balıklarla beslenirler. Özellikle sardalya ve ringa balıklarına düşkündürler. Yunus balıklarının yüksek sesle çıkardığı titreşim ile karşısındaki balıklar donakalır ve böylece yemine daha kolay ulaşır. Yunusların zekaları ve seslerle haberleşmeleri hakkında çok sayıda araştırmalar yapılmıştır. Bazı ülkelerde yunuslar programlanarak su altındaki yabancı gemileri veya batık gemileri bulma araştırmalarında yardımcı olur.

kahve-falında-yunus-görmek

Yunuslar insanlar arasında sevilen bir hayvandır. Yollarını kaybeden gemilere yol gösteren ve boğulmakta olan insanlara yardım eden birçok yunus görülmüştür. Yeni Zelanda’da yaşayan insanlar yunusların insanlara yaptıkları yardımlardan dolayı yunusların avlanmasını yasaklamışlardır. Ama bazı avcılar yunusları avladıkları için nesilleri tükenmek üzere.

YUNUSLAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Yunuslar uyku ihtiyacı duymayan canlılardır; çünkü beyinlerinin yarısını kapattıkları için uykuya ihtiyaç duymazlar. Yunuslar derilerini iki saatte bir yenilerler. Bu sayede vücutları pürüzsüz kalır. Yaraları çok çabuk iyileşir. Yaraları çok bile olsa iki hafta içerisinde iyileşir ve kopan parçaları da yeniden oluşur.

Yunus balıklarının insanları eğlendiren etkinlikleri de vardır. Bazı yerlerde yunusları çember içinden geçirerek oyun oynatılır. Ödül olarak da balık kullanılır. Bazı insanlar eğitilmiş yunuslarla oyunlar oynayıp birlikte yüzerler. Yunus balıklarının aynı zamanda gemilerle yarışa girerek oyun oynadıkları ve kaptanların yunusların geçmesine izin verdiği söylenir.

17620131144385

Bütün bu anlatılanlardan sonra yunus balıklarının ne kadar zeki ve eğlenceli olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Ama bu anlattıklarım yunusların hep iyi yönleriydi. Onlar da birer canlı ve kendilerini korumak zorundadırlar. Yunuslar balinagillerdendir. Vahşi yönleri de vardır. Bence yunuslar gibi diğer bütün hayvanlarında sevimli ve faydalı yönleri var. Bütün canlıları koruyup sevmemiz gerekmektedir.

(Visited 218 times, 1 visits today)